W tym roku ruszą w ramach rolniczych dopłat nowe pakiety klimatyczno-środowiskowe. Wejdą nowe dopłaty do łąk i dofinansowanie do podtopień. Rozszerzono też płatności dotyczące ptaków na cały obszar gruntów rolnych położonych na terenach Natura 2000.
Rolnicy, którzy pobierają dopłaty bezpośrednie do swojej ziemi, mają w tym roku dodatkową zachętę do pogodzenia ochrony przyrody z celami produkcyjnymi gospodarstw. W tym roku w skład płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych weszły dwa nowe pakiety:
- Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;
- Pakiet 9. Retencjonowanie wody.
Rolniku, weź dofinansowanie do łąk
Wysokość stawki wynosi 848 zł/ hektar jeśli chodzi o dofinansowanie do łąk i pastwisk. Jest kilka warunków, które musi spełnić rolnik. To między innymi posiadanie co najmniej jednego zwierzęcia z gatunków:
- bydło domowe (Bos taurus);
- bawoły domowe (Bubalus bubalis);
- kozy (Capra hircus);
- owce (Ovis aries);
- konie (Equus caballus).
Rolnik musi też przestrzegać zasad odpowiedniego dbania o łąki i pastwiska, co obejmuje np. zakaz stosowania środków ochrony roślin, z wyjątkiem selektywnego i miejscowego niszczenia uciążliwych gatunków inwazyjnych z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. Podczas koszenia (2 razy do roku) zostawia się ponadto 5–10 proc. terenu nieskoszonego.
Woda na łące z dopłatą
Kolejny nowy pakiet to retencjonowanie wody. Chodzi o wsparcie dla rolników, którzy wbrew własnym celom ekonomicznym, utrzymują wodę na swoich trwałych użytkach zielonych lub obszarach przyrodniczych przyczyniając się do zmniejszenia jej szybkiego odpływu. Dofinansowanie obejmuje tereny o powierzchni co najmniej 0,1 ha, zalane lub podtopione przez co najmniej 12 dni od 1 maja do 30 września. Ponadto muszą to być działki rolne, na których jest realizowane zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.
Dofinansowanie do retencjonowania wody wyniesie 260 zł/ha. Tę płatność rolnik łączy z dotacjami do łąk lub terenów Natura 2000 albo do cennych siedlisk poza terenami Natura 2000.
Chrońmy cenne tereny
Stawki płatności rolniczych na terenach Natura 200 są wysokie. Zależą nie tylko od występujących tam gatunków ptaków, ale przede wszystkim od samych terenów i wynoszą od 739 zł/ha do 1514 zł/ha. Do tej pory przysługiwały tylko na obszarach specjalnej ochrony ptaków. To się zmieniło w tym roku i „pakiety ptasie“ przysługują już na całych obszarach Natura 2000.
Celem jest ochrona siedlisk lęgowych ptaków, m. in. kszyka, rycyka, kulika wielkiego, krwawodzioba, czajki, wodniczki dubelta, derkacza.
Czytaj także: Lasy skupują grunty do zalesiania. Ile kosztuje hektar lasu?
Wszystkie te rolnicze płatności wymagają posiadania gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 hektara. Unijne płatności dostają tylko rolnicy, którym został nadany numer identyfikacyjny.
Warto wiedzieć, że 40 proc. pieniędzy Wspólnej Polityki Rolnej Unia Europejska przeznacza na działania, które mają chronić klimat.