- reklama -

Złóż wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła w 2021 r.

Dotacje do pompy ciepła w nowym domu i podczas wymiany ogrzewania w starych budynkach mają zachęcić mieszkańców stolicy do korzystania z odnawialnej energii i zmniejszyć smog. Ich wysokość jest największa w Polsce, bo sięga nawet 40 tys. zł. Co trzeba zrobić, by je dostać?

Warszawa pod względem wsparcia odnawialnych źródeł energii jest wyjątkiem na mapie Polski. Polacy chętnie instalują pompy ciepła. Dofinansowanie w 2021 roku nie jest jednak łatwo dostępne, zwłaszcza jeśli chodzi o dotacje do pompy ciepła w nowym domu. Tu stolica przeciera szlaki.

Wnioski od września do końca marca

Warszawa skończyła nabór wniosków na wiosnę, ale od początku września 2021 roku można je ponownie składać. Jest na to czas do do końca marca 2022 roku. Wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła składa się w dowolnej dzielnicy albo pocztą. Czas jest do końca marca przyszłego roku. Dotyczy to inwestycji, które zamierza się wykonać w 2022 roku. Zasada w Warszawie jest prosta: wniosek składamy przed wykonaniem inwestycji.

Dofinansowanie do pompy ciepła i do fotowoltaiki, a także innych odnawialnych źródeł energii, jak kolektory ciepła i turbiny wiatrowe, może wziąć praktycznie każdy. Dotyczy to do osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, a także gminnych i powiatowych osób prawnych. Podstawowym warunkiem skorzystania z dofinansowania jest miejsce zamieszkania, gdzie będzie montowana fotowoltaika i pompa ciepła z dotacją. Muszą to być nieruchomości na terenie Warszawy.

W celu realizacji inwestycji wnioskodawca powinien posiadać udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością – UM Warszawa.

Jak wysokie jest dofinansowanie do pompy ciepła?

Warszawa przyznaje dotacje do fotowoltaiki, pompy ciepła, kolektorów słonecznych i turbin wiatrowych, uzależnione od typu i mocy instalacji. Dofinansowanie wynosi:

 • 30 tys. zł w przypadku najpopularniejszej pompy ciepła powietrze-woda
 • 40 tys. zł przy gruntowej pompie ciepła
 • 15 tys. zł dla paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i turbin wiatrowych

Są jednak limity na jednostkę mocy:

 • 1500 zł/kW przy pompie ciepła powietrze-woda
 • 2000 zł/kW przy gruntowej pompie ciepła
 • 1000 zł/m2 kolektorów ciepła
 • 1500 zł/kW mocy paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych

Te limity są natomiast większe, gdy dopłaty do pompy ciepła i fotowoltaiki dotyczą osób wymieniających kopciucha:

 • 3000 zł/kW przy pompie ciepła powietrze-woda
 • 6000 zł/kW przy gruntowej pompie ciepła
 • 3000 zł/m2 kolektorów ciepła
 • 5000 zł/kW mocy paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych

Dopłaty do pompy ciepła w Czystym Powietrzu

Ogólnopolski program Czyste Powietrze przyznaje dofinansowanie do pompy ciepła tylko przy wymianie kopciucha, a więc w już istniejących budynkach. Podstawowe dotacje do pomp ciepła powietrze-woda zaczynają się od 9 tys. zł i pokrywają 30 proc. kosztów, a podwyższone dofinansowanie do pompy ciepła powietrze-woda wynosi 60 proc. i 18 tys. zł. Jest jeszcze kategoria instalacji powietrze-woda o podwyższonym standardzie, gdzie dotacja pokrywa 45 proc. kosztów instalacji pompy ciepła. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 13 500 zł. Przy gruntowych pompach ciepła dofinansowanie wynosi od 20 250 zł do 27 tys. zł.

Czytaj także: Powszechne dofinansowanie do pompy ciepła ruszy w 2021 roku?

Z programu Czyste Powietrze skorzystają tylko osoby o rocznych dochodach do 100 tys. zł. Podwyższony poziom 60 proc. dotyczy osób o niskich dochodach, które dostaną odpowiednie zaświadczenie z urzędu gminy.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł