- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneDofinansowanie na otwarcie firmy w...

Dofinansowanie na otwarcie firmy w 2022 roku na wsi

Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej w 2022 roku wynosi w przypadku jednoosobowej działalności 150 tys. zł. Turystyka, usługi, a może rękodzieło, warsztat czy sklep na wsi? Lista do wyboru jest długa. Jest to już ostatnia szansa na premie na założenie działalności pozarolniczej z kończących się funduszy unijnych.

Wnioski można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca maja. Przede wszystkim, nie trzeba być rolnikiem, ale trzeba być ubezpieczonym w KRUS co najmniej rok przed złożeniem wniosku. O premie mogą starać się rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Dotacje dostaną także Ci, którzy co najmniej 2 lata wcześniej zawiesili bądź zakończyli działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić. Na rozszerzenie działalności dofinansowanie także przysługuje, ale trzeba stworzyć nowe miejsce pracy.

Czytaj także: Rolnicy dostaną wyższe dotacje do łąk i ochrony ptaków

Gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie musi być położone na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej lub miejskiej, ale wyłączone są z tego miasta liczące ponad 5 tys. mieszkańców.

Dotacje do działalności gospodarczej poza rolnictwem

Dofinansowanie na otwarcie firmy w 2022 roku wynosi maksymalnie:

  • 150 tys. zł. przy utworzeniu jednego miejsca pracy, co obejmuje też samozatrudnienie
  • 200 tys. zł przy dwóch stanowiskach (np. samozatrudnienie + 1 pracownik na etacie)
  • 250 tys. zł przy trzech miejscach pracy.

Dotacje są wypłacane w dwóch ratach. Najpierw dostaje się 80 proc. kwoty, po spełnieniu warunków określonych w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Jest na to czas aż 9 miesięcy (liczone od dnia doręczenia decyzji). Pozostałe 20 proc. wpływa na konto beneficjenta po rozliczeniu biznesplanu, jednak nie później niż do 2 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do 31 sierpnia 2025 r.

Co najmniej 70 proc. dofinansowania trzeba przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, np. zakup nowych maszyn i urządzeń czy środków transportu. Co ważne, planowane wydatki na zakup samochodu osobowego nie mogą stanowić więcej niż 50 proc. kwoty pomocy. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące, np. płace, ubezpieczenia.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł