COP 27 w Szarm el Szejk w Egipcie zaczyna się 6 listopada 2022 r. Na konferencję ONZ ds. zmian klimatu wybiera się też polski prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla głów państw i szefów rządów.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dyskusjach okrągłego stołu „Just transition”, „Water Security” oraz w dyskusji wysokiego szczebla „Promoting Climate Change Education”. Będzie mówił między innymi o negatywnym wpływie wojny w Ukrainie na środowisko i klimat.
Podczas „afrykańskiego“ COP 27, pojawiają się trzy kluczowe tematy:
- radzenie sobie ze stratami i szkodami powodowanymi przez zmiany klimatu
- zwiększenie finansowania działań na rzecz klimatu i celów rozwoju
- podniesienie tempa redukcji emisji, aby zniwelować lukę w stosunku do celu porozumienia paryskiego.
Unia Europejska przyjęła stanowisko na COP 27, w którym podkreśla, że będzie pracować nad przyjęciem programu prac w zakresie łagodzenia zmian klimatu. Stanowisko dotyczy także rozpoczęcia stopniowego wycofywania dopłat do paliw kopalnych, odchodzenia od wykorzystania węgla, ograniczenia emisji metanu.
Paląca kwestia finansów
Kwestia finansowania walki ze zmianami klimatu jest od lat gorącym tematem podczas szczytów klimatycznych. Już w 2020 r. kwota przeznaczana na potrzeby krajów rozwijających się miała wynosić 100 mld dolarów rocznie. Nie udało się.
Podczas COP27 będziemy współpracować z innymi darczyńcami, aby zachęcić ich do zwiększenia wkładów i osiągnięcia wspólnego celu w wysokości 100 mld USD do przyszłego roku, a także podwojenia finansowania na rzecz przystosowania się do zmiany klimatu.
Mandat UE na COP 27
Na temat mobilizacji funduszy potrzebnych, by stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, powstały cztery nowe raporty. To one będą podstawą negocjacji podczas COP 27 w Szarm el Szejk. Podczas gdy kraje rozwijające się potrzebują ograniczania skali i tempa zmian klimatu to gros pieniędzy idzie na inwestycje. Rocznie jest to aż ponad 800 mld dolarów. Coraz więcej idzie na efektywność energetyczną, auta elektryczne i infrastrukturę, np. zapobiegającą powodziom.
Afrykański szczyt klimatyczny COP 27
Podczas COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie kontynuowane będą prace nad wdrożeniem porozumienia paryskiego z 2015 r. Jego długoterminowym celem jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury do poziomu znacznie poniżej 2 °C, a najlepiej do 1,5 °C. Na razie postęp działań jest niewystarczający, by to osiągnąć.
Czytaj także: Co zostawił szczyt klimatyczny COP26
Czas, kiedy odbywa się afrykański COP, jest dla klimatycznych negocjacji bardzo trudny. Rosyjska inwazja na Ukrainę, zaostrzone relacje amerykańsko-chińskie oraz rosnące koszty życia, kryzys energetyczny i bezpieczeństwa żywnościowego – to zagraża globalnej współpracy. Jednocześnie przyczynia się do spowolnienia tempa działań na rzecz klimatu