Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się dwa przedsięwzięcia z udziałem Polski. Zainteresowanie jest ogromne, a dofinansowanie do inwestycji ekologicznych mogą uzyskać oddzielnie duże i małe projekty.
Fundusz Innowacyjny to obecnie jeden z największych programów finansowania technologii niskoemisyjnych, takich jak magazyny energii, innowacyjne projekty produkcji zielonej energii czy technologie wychwytywania i wykorzystywania CO2. Fundusz Innowacyjny zastąpił wcześniejszy program NER300.
Dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego
Wsparcie przyznaje bezpośrednio Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia natomiast pomoc w rozwoju tym projektom, które nie są jeszcze gotowe do pełnego wdrożenia.
Do tej pory ogłoszono dwa konkursy – na małe projekty, o wartości 2,5–7,5 mln euro oraz oddzielnie na duże projekty. Na dofinansowanie do inwestycji w małe projekty pójdzie 118 mln euro. Oprócz tych dotacji, dodatkowo 15 przedsięwzięć skorzysta z pomocy EBI, który przeznaczy na ten cel 4,4 mln euro.
Natomiast duże projekty dostaną unijne dotacje w czwartym kwartale tego roku. O dofinansowanie stara się tu 311 projektów ze wszystkich państw członkowskich, które przekraczają prawie 22-krotnie dostępna pulę 1 mld euro.
Unijne dotacje na wodór ze słońca
ZE PAK, spółka energetyczna Zygmunta Solorza, dostanie 4,5 mln euro na wytwarzanie zielonego wodoru na potrzeby transportu w Wielkopolsce. Wodór będzie produkowany przez dwa elektrolizery PEM (Proton Exchange Membrane) o łącznej mocy 5 MW. Spółka podaje, że elektrolizery będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, a instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok 710 ton zielonego wodoru rocznie.
Chociaż wcześniej ZE PAK informowała, że tymi źródłami zielonej energii do produkcji wodoru będą kotły na biomasę, to ostatecznie jest inaczej. OZE ma pochodzić lokalnej elektrowni fotowoltaicznej (60%) i dostawców zewnętrznych (40%). Głównym innowacyjnym elementem projektu jest budowa samodzielnie zaprojektowanego stosu elektrolizera. Pozwoli on na podniesienie efektywności energetycznej o około 5 proc.
Czytaj także: Farma słoneczna zamiast kopalni
Obecnie większość wodoru na świecie produkowana jest przy użyciu gazu ziemnego. Unijny benchmark emisyjności wynosi 6,63 tony CO2 na tonę wodoru. W projekcie ZE PAK emisje mają wynieść 0,51 t CO2eq/t wodoru.
Polsko-szwedzki magazyn energii
Dofinansowanie dostanie też projekt firmy Northvolt, która w Gdańsku planuje wybudować ogromną fabrykę montażu baterii. Szwedzką firmę założył lata temu były wiceprezes Tesli.
Projekt o nazwie NorthFlex ma na celu zwiększenie skali magazynowania energii w akumulatorach litowo-jonowych (BESS). Northvolt planuje stworzyć akumulatory o 50 proc. większej gęstości energii i 50 proc. mniejszej masie w porównaniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Po zwiększeniu produkcji Northvolt planuje wprowadzić na rynek rocznie magazyny o mocy 457 MWh.
Jeszcze więcej pieniędzy
Unijne dotacje pochodzą ze sprzedaży praw do emisji CO2. Fundusz Innowacyjny zasilają przychody z puli 450 mln uprawnień, co oznacza, że przy cenie powyżej 50 euro za jedno uprawnienie budżet Funduszu przekroczy 20 mld euro. Ponadto, w ramach pakietu „Fit fot 55“ Komisja Europejska planuje zwiększenie puli przeznaczonej dla Funduszu Innowacyjnego. Jest więc pewne, że pieniędzy w najbliższym czasie nie zabraknie, ale też wielu chętnych stara się o dofinansowanie na innowacyjne inwestycje, które mają zastąpić brudną energię.
Kolejny nabór dużych projektów ma ruszyć 26 października, natomiast małych – w marcu 2022 r.