- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneRuszają nowe unijne...

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Przeczytasz w 4 min.

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się dwa przedsięwzięcia z udziałem Polski. Zainteresowanie jest ogromne, a dofinansowanie do inwestycji ekologicznych mogą uzyskać oddzielnie duże i małe projekty.

Fundusz Innowacyjny to obecnie jeden z największych programów finansowania technologii niskoemisyjnych, takich jak magazyny energii, innowacyjne projekty produkcji zielonej energii czy technologie wychwytywania i wykorzystywania CO2. Fundusz Innowacyjny zastąpił wcześniejszy program NER300.

Dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego

Wsparcie przyznaje bezpośrednio Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Europejski Bank Inwestycyjny zapewnia natomiast pomoc w rozwoju tym projektom, które nie są jeszcze gotowe do pełnego wdrożenia.

Do tej pory ogłoszono dwa konkursy – na małe projekty, o wartości 2,5-7,5 mln euro oraz oddzielnie na duże projekty. Na dofinansowanie do inwestycji w małe projekty pójdzie 118 mln euro. Oprócz tych dotacji, dodatkowo 15 przedsięwzięć skorzysta z pomocy EBI, który przeznaczy na ten cel 4,4 mln euro.

Natomiast duże projekty dostaną unijne dotacje w czwartym kwartale tego roku. O dofinansowanie stara się tu 311 projektów ze wszystkich państw członkowskich, które przekraczają prawie 22-krotnie dostępna pulę 1 mld euro.

Unijne dotacje na wodór ze słońca

ZE PAK, spółka energetyczna Zygmunta Solorza, dostanie 4,5 mln euro na wytwarzanie zielonego wodoru na potrzeby transportu w Wielkopolsce. Wodór będzie produkowany przez dwa elektrolizery PEM (Proton Exchange Membrane) o łącznej mocy 5 MW. Spółka podaje, że elektrolizery będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, a instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok 710 ton zielonego wodoru rocznie.

Chociaż wcześniej ZE PAK informowała, że tymi źródłami zielonej energii do produkcji wodoru będą kotły na biomasę, to ostatecznie jest inaczej. OZE ma pochodzić lokalnej elektrowni fotowoltaicznej (60%) i dostawców zewnętrznych (40%). Głównym innowacyjnym elementem projektu jest budowa samodzielnie zaprojektowanego stosu elektrolizera. Pozwoli on na podniesienie efektywności energetycznej o około 5 proc.

Czytaj także: Farma słoneczna zamiast kopalni

Obecnie większość wodoru na świecie produkowana jest przy użyciu gazu ziemnego. Unijny benchmark emisyjności wynosi 6,63 tony CO2 na tonę wodoru. W projekcie ZE PAK emisje mają wynieść 0,51 t CO2eq/t wodoru.

Polsko-szwedzki magazyn energii

Dofinansowanie dostanie też projekt firmy Northvolt, która w Gdańsku planuje wybudować ogromną fabrykę montażu baterii. Szwedzką firmę założył lata temu były wiceprezes Tesli.

Projekt o nazwie NorthFlex ma na celu zwiększenie skali magazynowania energii w akumulatorach litowo-jonowych (BESS). Northvolt planuje stworzyć akumulatory o 50 proc. większej gęstości energii i 50 proc. mniejszej masie w porównaniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Po zwiększeniu produkcji Northvolt planuje wprowadzić na rynek rocznie magazyny o mocy 457 MWh.

Jeszcze więcej pieniędzy

Unijne dotacje pochodzą ze sprzedaży praw do emisji CO2. Fundusz Innowacyjny zasilają przychody z puli 450 mln uprawnień, co oznacza, że przy cenie powyżej 50 euro za jedno uprawnienie budżet Funduszu przekroczy 20 mld euro. Ponadto, w ramach pakietu „Fit fot 55” Komisja Europejska planuje zwiększenie puli przeznaczonej dla Funduszu Innowacyjnego. Jest więc pewne, że pieniędzy w najbliższym czasie nie zabraknie, ale też wielu chętnych stara się o dofinansowanie na innowacyjne inwestycje, które mają zastąpić brudną energię.

Kolejny nabór dużych projektów ma ruszyć 26 października, natomiast małych – w marcu 2022 r.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Tylko jeden kraj na dobrej drodze do uratowania klimatu

Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...