- reklama -
Strona głównaTechnologieJak działa pompa ciepła z...

Jak działa pompa ciepła z grzałką

Pompy ciepła ogrzewają domy i większe powierzchnie efektywnie i niskim kosztem. Polacy coraz częściej decydują się na to nowoczesne, niemal bezobsługowe ogrzewanie. Jednocześnie nie chcą przepłacać, a to zapewnia powietrzna pompa ciepła z grzałką. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie mrozów zdarza się, że takie urządzenia musi pobrać więcej energii.

Pompy ciepła posiadają z reguły wbudowaną grzałkę elektryczną, ponieważ wspomaga ona pracę urządzenia. Ponadto, w momencie awarii grzałka elektryczna może posłużyć chwilowo jako awaryjne zasilanie. Pojawia się jednak pytanie: czy pompa ciepła z grzałką pobiera dużo energii? Jak pokazał sezon 2020/21, temperatury zimowe nadal mogą niemile zaskoczyć.

Jak pracuje pompa ciepła

Adrian Ćmiel, specjalista działu technicznego w firmie Netsu, wskazuje na dwa tryby pracy pompy ciepła: równoległy oraz tryb alternatywnego źródła ciepła. Ten drugi tryb włącza się, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej tzw. punktu biwalentnego. Wówczas popularne pompy ciepła przez krótki czas nie dają rady wyprodukować tyle ciepła, ile potrzebuje budynek. W takiej sytuacji uruchamia się dodatkowe źródło czyli grzałka elektryczna.

Temperatury ujemne w Polsce pojawiają to na krótki okres. O siarczystych mrozach już dawno zapomnieliśmy. Przy odpowiednim doborze pompy ciepła praca grzałki to naprawdę śladowa ilość w całym sezonie grzewczym – przekonuje Ćmiel.

Z grzałką czy gruntowa?

Zamiast pompy ciepła z grzałką elektryczną można kupić pompę ciepła o większej mocy lub zastosować większy zbiornik buforowy, który przechowa więcej energii. Czy jednak warto kupować urządzenie, które jest za duże na potrzeby domu?

Czytaj: Czy pompa ciepła zapewni dobre ogrzewanie?

Przy wykorzystywaniu grzałki jako źródło ciepła musimy przestrzegać wytycznych, które mówią, że 95 proc. energii w ciągu roku musi zostać „wyprodukowane” tylko i wyłącznie przez pompę ciepła bez udziału grzałek – Adrian Ćmiel, Netsu.

Grzałka usuwa ponadto szron z wymiennika ciepła. Warto pamiętać także o tym, że układ grzewczy i sprężarka wspomagana pracą grzałki elektrycznej jest w stanie pracować płynniej i bardziej wydajnie.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł