2.1 C
Warszawa
poniedziałek, 1 marca, 2021

Biebrza Narew Bocian

Tam, gdzie łączą się dwie rzeki: Biebrza i Narew, słychać już ptasie wrzaski.Bociany już lecą, będą w gnieździe lada dzień. Na zdjęciu: Ujście Biebrzy do...
More

  Ostatnie

  Nie tylko IT. Ten zawód zyskuje na atrakcyjności

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Fachowcy od naprawy sprzętu są w cenie. Gdy zepsuje nam się małe AGD, a nawet lodówka, pralka, zmywarka czy komputer, wolimy kupić nowe urządzenia niż naprawiać. To droga na skróty.

  Często zepsute urządzenia można naprawić. Ile razy zdarzyło się wam, że skarpetka czy jakaś niewielka część bielizny zapchała rurę odpływową w pralce? Przepalił się bezpiecznik? Nie potrafimy jednak ocenić, czy warto dzwonić po serwisanta. Połowa ankietowanych osób w badaniu na zlecenie firmy Tauron, nie potrafiła powiedzieć, czy warto naprawić zepsuty sprzęt AGD/RTV.

  Własny serwis AGD

  Pomocny jest tak naprawdę fachowiec, do którego mamy zaufanie, polecony przez znajomych. Serwisy naprawiające w Polsce to w 90 proc. małe i mikroprzedsiębiorstwa, jak wykazują badania APPLiA Polska z ostatnich lat – 80 proc. właścicieli punktów serwisowych jako największe wyzwanie wskazuje brak odpowiednich specjalistów oraz starzejącą się kadrę. Ponad 30 proc. zatrudnionych techników ma 50 i więcej lat.

  Czytaj: Naprawiamy czy wyrzucamy?

  Większość Polaków jest przekonanych, że trudno znaleźć dobrego fachowca. Tak sądzi niemal co piąty ankietowany w raporcie Taurona. Ponad trzy czwarte przyznało, że nie ma dużego zaufania do serwisantów z internetu. Nic więc dziwnego, że usługi pomocy w razie domowych awarii zaczęły oferować firmy energetyczne. W ofertach mają nie tylko elektryków, ale też ślusarzy, serwisantów AGD, urządzeń gazowych i klimatyzacyjnych. To trend, który popularny jest też w innych krajach europejskich. Naturalnym staje się, że sprzedawcy energii świadczą coraz więcej usług.

  Coraz bardziej atrakcyjny zawód

  Sama branża jest świadoma, że czas wyszkolić nowe pokolenie techników AGD.

  Czytaj: Zepsuta pralka? Sprawdź, co możesz zrobić

  – Nasze szkolenia mają pokazać, że wykonywanie zawodu technika urządzeń AGD jest zajęciem ciekawym, wymagającym wiedzy z wielu dziedzin. Już dawno do serwisu urządzeń nie chodzi się jedynie z przysłowiowym młotkiem. W sprzęcie jest coraz więcej elektroniki, innowacji technologicznych,  wchodzi on w zakres Inteligentnego Domu (Smart Home). Atrakcyjność tego zawodu zwiększa się – mówi portalowi Ecoreporters Robert Uklański z Instytutu Rynku Elektronicznego.

  Większość uczniów to mężczyźni, ale w szkoleniach uczestniczą też czasami dziewczyny.

  Co ciekawe, w firmach elektronicznych, produkujących sprzęt kobiety stanowią często przeważającą grupę ponieważ są dokładne i skrupulatne.

  Szkolenia w ramach „Programu doskonalenia umiejętności nowoczesnego technika AGD” będą prowadzone w szkołach (technikach) oraz internetowo – dla serwisantów, którzy się zapiszą. Przewidujemy, że wystartujemy jesienią. Obecnie opracowywane są programy szkoleń ( w tym on-line) oraz obszerny „Podręcznik nowoczesnego technika AGD”. Projekt uzyskał finansowanie z „Programu Edukacja” Mechanizmu Finansowego EOG.

  - reklama -

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie