W wielu regionach Europy lato przyniesie ze sobą wysokie temperatury, co wraz z suszą i wiatrami może spotęgować pożary. Chorwacja doświadczyła tego w ostatnim roku. Turyści obawiają się też o pożary w Grecji, ale to Hiszpania otwiera w 2023 roku pożarowy sezon.
Sezon pożarów na półkuli północnej rozpoczął się w tym roku bardzo wcześnie, bo już w marcu. Program Copernicus (CAMS) w czasie zbliżonym do rzeczywistego szacuje zanieczyszczenia powodowane przez żywioł ognia. Wykorzystuje przy tym Globalny System Asymilacji Ognia (GFAS), który pozwala na przewidywanie przemieszczenia się dymu w atmosferze. Następnie prognozy przekazuje w aplikacjach dotyczących jakości powietrza.
CAMS monitoruje pożary i ich emisje przez cały rok. W ten sposób pomaga ograniczyć narażenie na zanieczyszczenia, a także pomaga zarządzać skutkami pożarów przez władze lokalne i decydentów.
Tu znajdziemy mapę, która pokazuje, gdzie są pożary na całym świecie.
A tu aktualną sytuację na wyspie Rodos, Grecja, gdzie w drugiej połowie lipca wybuchł pożar.

Moc radiacyjna ognia (FRP) jest miarą wydzielania ciepła i jest związana z szybkością zużywania się paliwa. Obserwacje pochodzą z czujników satelitarnych, które mogą wykryć sygnał cieplny. CAMS wykorzystuje FRP do oszacowania intensywności pożarów i związanych z nimi emisji.
Ogień w Hiszpanii w 2023 roku
Pożary w Hiszpanii o takim zasięgu na tak wczesnej porze, jak to miało miejsce w 2023 roku, to niezwykłe zjawisko. Ryzyko rozprzestrzeniania się ognia zwiększyły wysokie temperatury i suche warunki, które dotknęły kontynent podczas poprzedniej zimy.
Czytaj także: Oliwa z oliwek jeszcze droższa
Największy udział w marcowych pożarach lasów w Hiszpanii miał północny region Asturii. Między 23 marca a 1 kwietnia prawie 135 pożarów w szczytowym momencie kryzysu strawiło około 11 tys. hektarów terenu.
Ryzyko pożaru uznano za „ekstremalne” na wielu obszarach Hiszpanii, ze względu na wysokie temperatury i silny wiatr. W celu powstrzymania żywiołu w Galicji, Asturii i Kantabrii interweniowało wojsko.
Na południu kraju wschodni region Walencji doświadczył wyjątkowo wcześnie ogromnego pożaru, który wybuchł 23 marca w pobliżu Villanueva de Viver, zmuszając setki ludzi do ewakuacji. W ciągu tygodnia pożar został opanowany, ale strawił około 4,7 tys. hektarów w prowincji Castellón (Walencja) i sąsiednim Teruel (Aragonia). Potem jeszcze odnotowano kilka mniejszych pożarów. W ubiegłoroczne wakcje intensywne pożary dotknęły centralną Kastylię i Leon.
Sąsiednia Portugalia także doświadcza częstych pożarów. W ubiegłym roku już w styczniu w północnej części kraju przez kilka dni płonęły lasy. Najbardziej intensywnie pożary w Portugalii dotknęły na początku roku rejony Braga, Bragança i Vila Real, w czasie wakacji zaś – region Leiria. Kiedy ogień dociera do lasów eukaliptusa, wybucha ze zdwojoną siłą.
Pożary w Chorwacji
Turyści powoli przyzwyczajają się, że podczas wakacji w Chorwacji pożary mogą zepsuć im urlop. Tak było nad w środkowej Dalmacji w ubiegłym roku. Na chorwackim wybrzeżu samoloty strażackie latały bardzo nisko, by zrzucać wodę na płonące lasy.
Poważny pożar wybuchł 13 lipca 2022 r. pobliżu miasta Zaton. Strawił prawie 2 tys. ha, spalone zostały domy i samochody. Zatrudniono ponad 300 strażaków z 85 pojazdami, a mimo to ogień zagroził też miastu Vodice. Do pomocy strażakom walczącym z trzema dużymi pożarami wokół Zadaru i Szybenika wezwano wojsko.
Grecja też płonie
Fale upałów, które w ubiegłym roku dotknęły południową Europę, nie ominęły Grecji. Setki osób ewakuowano z górskich przedmieść Aten. Silny wiatr, suche warunki i wysokie temperatury utrudniały działania strażakom.
Straż pożarna poinformowała, że 15 samolotów i 9 helikopterów brało udział w akcji gaśniczej na górze Penteli, położonej na północny wschód od centrum Aten. Prawie 500 strażaków i 120 pojazdów próbowało powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni na przedmieścia Penteli, Pallini, Anthousa i Gerakas.
Jak będzie w tym roku?
W ubiegłym roku lasy Hiszpanii zostały najbardziej dotknięte pożarami, które zniszczyły łącznie 315 705 ha. To o trzy i pół więcej niż w 2021 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się: Rumunia (16 2518 ha), Portugalia (11 2063 ha), Bośnia i Hercegowina (76 473 ha) oraz Francja (74 654 ha).
Prognozy na ten sezon nie napawają optymizmem. Chociaż Hiszpania i Portugalia mają jak dotąd najwięcej spalonych obszarów, Francja z 21 331 hektarów spalonej powierzchni przekracza znacznie swoją roczną średnią 13 153 ha. Na przełomie maja i czerwca z ogromnym pożarem, obejmującym 80 km² wrzosowisk, walczyła Szkocja. Szacuje się, że pożar w okolicach Cannich mógł należał do największych w historii Wielkiej Brytanii.
Ponieważ zbliża się lato na półkuli północnej, należy spodziewać się nasilenia zmiennych związanych ze wzrostem ryzyka pożarów, takich jak wysokie temperatury i szczególnie suche warunki. Monitorowanie tych zmiennych i rozwoju pożarów ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia przyczyn i wpływu na atmosferę w celu podjęcia odpowiednich działań
Mark Parrington, Senior Scientists CAMS
CAMS, wdrażany jest przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej