Największy polski koncern paliwowo-energetyczny ogłosił zapytanie w sprawie sprawdzonych rozwiązań, które pomogą firmie obniżyć zużycie energii i emisje dwutlenku węgla. PKN Orlen jako pierwsza duża spółka w Polsce ogłosił rok temu cel osiągnięcia neutralności emisyjnej. Do tej pory jednak koncern nie przedstawił planu, jak dokładnie zamierza tego dokonać.
Jak czytamy w zapytaniu, PKN Orlen poszukuje sprawdzonej komercyjnie technologii, którą można wdrożyć w procesach destylacji. Ma ona pozwolić na znaczącą redukcję zużycia energii i przez to także obniżenie emisji CO2. Musi to być rozwiązanie komercyjne, umożliwiające ciągłą pracę zakładów. Można również przedstawić projekty, które są w trakcie realizacji – najlepiej na etapie budowy. Oferent proszony jest o dostarczenie listy referencyjnej.
PKN Orlen ogłosił postępowanie RFI czyli request for information - prośbę o informację na temat dostępnych na rynku możliwości. Sam w zapytaniu precyzuje, że zamierza dokonać przeglądu rynku pod kątem potencjalnych wykonawców, którzy potrafią wdrożyć technologie pozwalające na optymalizację zużycia energii.
Neutralność emisyjna
Osiągnięcie neutralności emisyjnej PKN Orlen planuje w 2050 roku. W ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 roku firma o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych. Do tego o jedną trzecią zmniejszy emisje CO2 w przeliczeniu na jednostkę produkcji energii elektrycznej. Swoją strategię opiera na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości i zielonym finansowaniu.
W ostatnim czasie Orlen ogłosił rozpoczęcie dużego projektu petrochemicznego. Największym wyzwaniem będzie więc redukcja emisji z procesów przemysłowych, zwłaszcza że Orlen planuje dalszy rozwój petrochemii. W nowych projektach musi więc wykorzystać najlepsze i najbardziej efektywne energetycznie technologie. Natomiast w energetyce przybywa inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Orlen postępuje tu podobnie do innych europejskich koncernów naftowych, które inwestują w odnawialne źródła energii. W transporcie na razie główną rolę w zmniejszaniu emisji odgrywają biopaliwa, w przyszłości ma to być także wodór.
Czytaj także: Elektryczny samolot dostarczy przesyłki
Inwestycje realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej Orlen ma finansować m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje kierowane na europejski rynek kapitałowy.