Rejestracja pieca, kominka, kotła, pompy ciepła z fotowoltaiką i każdego innego źródła ogrzewania jest od lipca 2021 roku obowiązkowa. Trzeba zarejestrować stare źródła ciepła, które już działają w domach i nowe, które dopiero co oddano do użytku. Wszystkie do 1 000 kw (1 MW), ponieważ wcześniej nie musiały być zgłaszane. Do czego posłuży centralny rejestr pieców i kotłów? Wyjaśniamy, jak działa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.
Rejestracja pieców kotłów i wszystkich innych źródeł ciepła odbywa się na stronie zone.gunb.gov.pl. Jeśli strona nie działa, co stało się 1 lipca, to można wydrukować deklarację i zanieść ją do urzędu gminy. Tu znajdziesz deklaracje.
Spis powszechny GUS to nie rejestracja pieca
Spis pieców Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego to nie jest spis powszechny Głównego Urzędu Statystycznego. Nie można mylić tych dwóch rzeczy. GUS zbiera dane statystyczne i wykorzystuje je tylko do celów statystyki. Spis GUS jest długi i po jego wypełnieniu można zapomnieć o przekazanych danych. Są poufne i nie będą ujawnione ani przekazywane innym podmiotom. Spis powszechny prowadzony jest raz na 10 lat.
Co łączy oba spisy? Kara grzywny do 5 tys. zł, jeśli nie wypełnimy obowiązku. Całe szczęście na zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mamy aż 12 miesięcy od 1 lipca. Nowe źródła trzeba zarejestrować w 14 dni od ich pierwszego użycia. I co ważne, jak zmienimy źródło ogrzewania to też mamy 14 dni na to, by to zgłosić.
Kto wykorzysta powszechny rejestr pieców
Natomiast GUNB zgromadzi szczegółowe dane, w tym nasz adres, numer telefonu i adres mailowy (jeśli podamy). Przekazane w deklaracji dane wykorzystają urzędnicy do konkretnych celów, związanych ze swoją pracą.
Z tej bazy mogą korzystać inne instytucje i osoby. Ich lista jest spora, bo obejmuje:
- Inspekcję Ochrony Środowiska
- nadzór budowlany
- ministrów: finansów, ds. klimatu, energii, budownictwa, MSWiA
- Krajową Administrację Skarbową
- Narodowy Fundusz i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
- GUS
- uczelnie i instytutu naukowe i badawcze
- Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami – Instytut Ochrony Środowiska – PIB
- ośrodki pomocy społecznej lub centrom usług społecznych
- Bank Gospodarstwa Krajowego
- wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, sejmiki i marszałków województwa, wojewodów
- Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i regionalnych dyrektorów
- Urzędowi Regulacji Energetyki
- ubezpieczycielom
- Organom i inne podmioty udzielający ze środków publicznych finansowania albo dofinansowania na termomodernizację, odnawialne źródła energii i wymianę pieców.
- wszystkie osoby wprowadzające dane do CEEB, czyli np. kominiarze
Kominiarz i urzędnik może sprawdzić piec
Kominiarz czy inspektor ochrony środowiska, a nawet pracownik opieki społecznej będą więc mogli sprawdzić, czy rejestracja pieca pokrywa się z prawdą. To nie wszystko, CEEB może posłużyć też do sprawdzenia przeglądów kominów. Teraz wielu właścicieli domów jednorodzinnych zaniedbuje obowiązkowe przeglądy przez kominiarzy.
W 14 województwach obowiązują już uchwały antysmogowe, z czego w 13 wyznaczono terminy na obowiązkową wymianę kopciuchów na ogrzewanie spełniające standardy emisji zanieczyszczeń. Centralna ewidencja pieców pomoże sprawdzić, czy są jeszcze jakieś kopciuchy. Ich właściciele mogą wiec spodziewać się informacji o konieczności wymiany pieca i o źródłach dofinansowania.
Czytaj także: Uchwały antysmogowe w województwach
Ewidencja pieców obejmie też kominki
Oprócz informacji o źródle ogrzewania w deklaracji trzeba będzie podać swoje dane kontaktowe. Województwa wpisują do Programów Ochrony Powietrza zakazy używania kominków w dni kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza normy. Kiedy jest smog może się zdarzyć, że właściciele kominków dostaną SMS‑y przypominające o tym.
Dotacje na wymianę pieca
CEEB będzie stopniowo rozbudowywana. W bazie znajda się udzielone dotacje na wymianę ogrzewania, fotowoltaikę, termomodernizację. Będzie więc łatwiej sprawdzić, przez spis pieców, czy rzeczywiście kopciuch został wymieniony.
Urzędnicy opieki społecznej sprawdzą też, czy przyznawane świadczenie: dodatki mieszkaniowe, dodatek energetyczne, zasiłek celowy na opał pokrywają się z danymi w bazie.
Lepiej zrobić przegląd
Ewidencja pieców ma być jak Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Nasze piece, kominki i kotły wymagają przeglądów i spełnienia norm. Nie bez powodu do listy instytucji i osób uprawnionych do wglądu do CEEB znajdują się zakłady ubezpieczeń. Ubezpieczycielom będzie łatwiej sprawdzić, czy w momencie nieszczęścia i szkody w domu ogrzewanie spełniało standardy i przepisy.
czyli pisiorom malo info na nasz temat, nie wystarczy z kim spimy ale i piece , potem konta bankowe , itd
Deklaracje udało mi się złożyć, ale system nie generuje żadnego potwierdzenia, pozostaje wierzyć radosnemu komunikatowi na stronie „sukces! Udało sie złożyć deklaracje” 🤪 nie żebym nie ufała państwowym aplikacjom, ale jak na zagrożenie 5000 kary to troche mało…