- reklama -
Strona głównaEnergiaProducent opakowań ucieka...

Producent opakowań ucieka od węgla

Przeczytasz w 3 min.

Zmodernizowana elektrociepłownia w Myszkowie ograniczy korzystanie z węgla. To druga część inwestycji, które mają znacznie poprawić oszczędność energii i ograniczyć szkodliwe emisje.

Schumacher Packaging jest jednym z największych wytwórców w Europie produktów z tektury litej i falistej. Firma zatrudniła w 2018 roku DB Energy do podniesienia efektywności energetycznej ciepłowni w zakładzie w Myszkowie opalanej węglem. Efektem inwestycji był wzrost sprawności kotłów i oszczędność energii rzędu 6,2 tys toe. To oznacza możliwość uzyskania świadectw efektywności energetycznej białych certyfikatów o wartości ponad 11 mln zł.

Ostatnie takie dofinansowanie do fotowoltaiki

W tym roku strony podpisały aneks do umowy. Celem jest, by po 2024 roku zakład spełniał wszystkie obowiązujące normy środowiskowe.

W wyniku modernizacji zakładu klient zaoszczędzi rocznie ok. 20 mln zł a zwrot z inwestycji, której wartość wynosi 35,1 mln zł, nastąpi w ok. półtora roku – Piotr Danielski, wiceprezes DB Energy. 

Elektrociepłownia na gaz

Paliwem ciepłowni jest teraz miał węglowy, spalany wyłącznie na potrzeby wytwarzania energii cieplnej. Natomiast po zakończeniu inwestycji, kontenerowe jednostki kogeneracyjne będą działać jako elektrociepłownia wyspowa zasilana gazem ziemnym.

Elektrociepłownia częściowo przejmie pracę kotłów na miał, więc wzrośnie sprawność całego systemu, spadnie emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Instalacja będzie też oddawała energię elektryczną do sieci energetycznej oraz na potrzeby własne ciepłowni. Dzięki temu w okresach przejściowych, w miesiącach poza głównym sezonem grzewczym, możliwe będzie całkowite odstawienie nieefektywnej technologii węglowej. 

Projekt jest realizowany w formule generalnego wykonawstwa, a jego przewidywane zakończenie przypada na październik 2022 roku. Wynagrodzenie z tytułu realizacji aneksu wyniesie 17,2 mln zł i będzie płatne w transzach po każdym etapie zakończonych prac.

Większe projekty, większa oszczędność energii

Kompleksowa modernizacja elektrociepłowni w zakładzie w Myszkowie to największy projekt realizowany przez DB Energy. Zgodnie z założeniami strategii, spółka wchodzi w coraz większe projekty na rynku poprawy efektywności energetycznej dla przemysłu. To oznacza, że przyśpiesza też tempo pozyskiwania projektów i zwiększa ich skalę.

Wartość inwestycji, które aktualnie realizuje DB Energy w formule ESCO oraz generalnego wykonawstwa, to blisko 70 mln zł. Firma notowana jest na NewConnect.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wyższe dofinansowanie do kotła na pellet

Od 1 lipca 2021 r. dotacje do kotła na pellet o podwyższonym standardzie będą wyższe. To kolejna nowa odsłona w ogólnopolskim programie walki ze...

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -