- reklama -
Strona głównaPoradnikJak rozpoznać polskie...

Jak rozpoznać polskie truskawki

Przeczytasz w 4 min.

Polskie truskawki intensywnie pachną, a ich szypułki są świeże, soczyście zielone, sztywne i delikatnie odstają od owocu. Koszt produkcji sprawia, że są droższe od importowanych z południa Europy i północnej Afryki. W maju kosztują od kilkunastu do dwudziestu złotych za kilogram.

Truskawki to ulubiony owoc wielu Polaków i najbardziej wyczekiwany owoc sezonowy. Polskie truskawki wiosenne są uprawiane w szklarniach i mają smak tych polowych. Dla wielu jest on wspomnieniem dzieciństwa. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate.

Warto wiedzieć, że polskie truskawki, uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego, są uznawane za wyjątkowo smaczne. To więc kolejny argument za tym, by już wczesną wiosną szukać ich w sklepach i na bazarach.

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Barwa i kształt są charakterystyczne dla danej odmiany, ale generalnie polskie truskawki mają stożkowaty lub sercowaty kształt. Postrzegamy go jako znany, tradycyjny. Dojrzałe owoce mają kolor jasnoczerwony i błyszczący. Są duże i pachną. Najbardziej intensywny zapach poczujemy przy szypułce, która jest świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Dlatego producenci mówią, że szypułka zawsze prawdę powie.

Prześwietlamy najpopularniejsze polskie owoce

Jak rozpoznać truskawki z importu?

Z kolei truskawki importowane mają kształt bardziej podłużny. Kolor jest jaśniejszy przy szypułce, ponieważ owoce zbierano „na blado”. Dlatego nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu. Na przykład szypułki truskawek marokańskich są nieproporcjonalnie duże i długie.

„Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Jej smak pochodzi w 100 proc. od słońca. Importowana zbierana jest >>na blado<<, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy dobrego smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam, gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć” – przekonują Aldona i Jarosław Radola, którzy od kilku lat prowadzą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

Świeże polskie truskawki

Truskawka ma w szklarniach idealny klimat. Dojrzewa od stycznia, dlatego już w kwietniu i maju jest gotowa do zerwania. Polskie truskawki producenci oddają w dniu zerwania, maksymalnie na drugi dzień rano, wtedy po dobrym schłodzeniu.

Tak świeżego towaru w markecie życzylibyśmy wszystkim. Nie musi podróżować przez pół świata, nie pozostawia śladu węglowego – Wiesława i Zenon Janiak, pionierzy uprawy w szklarniach.

Współpraca pomaga budować nawyk świadomych zakupów i codziennej konsumpcji polskich owoców jagodowych. Działania liderów wspiera projekt „Czas na polskie superowoce!”, integrujący producentów i przetwórców sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

ŹródłoPAP Mediaroom
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Zakaz sprzedawania prądu przez domokrążców

Po latach boju i nieuczciwych praktyk w Polce wejdzie zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w domach...

Bałtyk. Plaża. Upał.

Panowie, żar leje się z nieba.Taka spiekota w mieście to piekło. Zostawcie na chwilę codzienne troski, wybierzcie się na wycieczkę za miasto, nad morze.Dobrze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -