7.1 C
Warszawa
wtorek, 13 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Powstaje polski robot do mycia paneli fotowoltaicznych

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Panele fotowoltaiczne, które nie są czyszczone, mają gorszą sprawność produkcji energii. Dlatego urządzenie, które samo, w prosty sposób umyje panele, może przynieść wiele korzyści. Na prototyp takiego robota przyznano właśnie prawie 0,8 mln zł dotacji. Zadanie prowadzi Innovation AG Albert Gryszczuk, firma znana z konwersji aut na elektryczne.

  Brudne panele fotowoltaiczne

  Na podstawie badań stwierdzono, że sprawność produkcji energii elektrycznej z paneli bez ich konserwacji i mycia, spada w ciągu roku o 10 proc. Oznacza to straty energii i także finansowe. Zakłada się, że przy użyciu technologii myjącej (np. dwukrotnie w ciągu roku), spadek wydajności będzie wynosił maksymalnie 5 proc.

  W Polsce nastąpił bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Powstają coraz większe farmy słoneczne. Wynalezienie i wdrożenie myjącego robota to pierwszy krok, kolejny – uruchomienie jego produkcji na masową skalę.

  Co się dzieje, jak śnieg napada na panele słoneczne

  Robot do mycia

  Urządzenie ma składać się z dwóch modułów. Pierwszy to elektryczne, terenowe auto wyposażone w zbiorniki wody, przemysłowe generatory pary, układy rurociągów i zaworów. Z kolei robot myjący będzie wyposażonego w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowymi i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia. Całość ma kosztować około 1,3 mln zł.

  Technologia mycia będzie polegać na użyciu silnego wąskiego strumienia pary wodnej, bez detergentów. Robot ma mieć szybkie odsysanie oraz recyrkulację oczyszczanej wody. Będzie automatycznie dostosowywał się do gabarytów paneli. Płynne poruszanie zapewni system gąsienicowy/rolkowy. Z kolei zautomatyzowany system naprowadzania pozwoli na zwolnienie operatora z prowadzenia robota.

  Prototyp będzie pierwszym urządzeniem w Polsce, którego wydajność będzie przekraczała 1000 m2/h.

  Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie ponad 795 tys. zł. Pozwoli firmie Innovation AG Albert Gryszczuk na budowę demonstratora. Dotacja pochodzi z programu NFOŚiGW „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”.

  Terenowy elektryk

  Przy okazji warto przypomnieć, że Innovation AG realizowało już wcześniej projekt finansowany przez NFOŚiGW w ramach programu „Sokół”. Prace zakończyły się pełnym sukcesem wdrożeniowym. Wyprodukowany pierwszy, w pełni elektryczny, samochód terenowy od ponad dwóch lat znakomicie sprawdza się w najtrudniejszych warunkach. Jeździ w kopalniach, po terenach leśnych oraz górskich. A na bazie dofinansowanego przez NFOŚiGW projektu tworzone są kolejne pojazdy.

  - reklama -
  Żródło: NFOŚiGW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie