fbpx
Widget Image
Subskrybuj Nasz Biuletyn
 

Gdzie po dotacje na własną energię?


Podaj dalej


Przeczytasz w: 3 minuty

Dotacje do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii, są jeszcze do wzięcia. Systemy fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła można zainstalować we własnym domu i dostać na to dotację.  Zła wiadomość jest taka, że dotacje do OZE nie są dostępne wszędzie. Chcecie mieć własną energię? Własną mini-elektrownię słoneczną? Przeczytajcie, jak zdobyć na to pieniądze.

W Warszawie wnioski można składać do 31 marca, o ile się planuje inwestycję we własne OZE  jeszcze w tym roku.

Miasto dopłaca 40 proc. do kosztów inwestycji. W przypadku kolektorów słonecznych jest to maksymalnie 15 tys. zł. dla osób fizycznych i osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla wspólnot mieszkaniowych kwota wynosi 40 tys. zł. Dotacja do systemów fotowoltaicznych to także maksymalnie 15 tys. zł, ale do pomp ciepła – już 40 tys. zł. Jest więc o co się starać. Program jest finansowany z budżetu miasta, a to oznacza, że wnioski składa się w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.

Jeśli inwestycja będzie robiona w roku przyszłym, wnioski będzie można składać od 1 września do końca grudnia.

Wiele regionów chce przeznaczyć fundusze unijne na inwestycje w OZE. W zorientowaniu się, gdzie są dostępne dotacje, pomaga  rządowa wyszukiwarka. Jak się okazuje, o unijne dotacje na OZE nie można bezpośrednio wystąpić jako osoba fizyczna, ale wnioski mogą składać głównie samorządy, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, organizacje pozarządowe, a czasami także przedsiębiorcy i grupy producentów rolnych.  Tak więc jeśli chcecie założyć zwykle solary w swoim domu czy kupić pompę ciepła, to o unijne fundusze należy przede wszystkim zapytać te wymienione instytucje. W dodatku programy często są połączone z koniecznością wymiany starego źródła ciepła, czyli pieca.

Pozostają jeszcze wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Każdy z nich ma własne programy, a dotacje połączone z pożyczkami rozchodzą się niemal na pniu. Tak było w tym roku na Mazowszu, gdzie nabór wniosków ogłoszono 9 stycznia i już po dwóch tygodniach cala pula przyznanych funduszy została wyczerpana.

Na uwagę zasługuje województwo warmińsko-mazurskie, gdzie uruchomiono nowy program EWA – z którego osoby fizyczne mogą wziąć pożyczki na OZE i nie tylko na to. Pożyczki mają stałe oprocentowanie 2 proc. w skali roku,  można je wziąć maksymalnie na pięć lat, przy czym są częściowo umarzalne przy terminowych spłatach. Potrzebny jest wkład własny – 10 proc.  Fundusz w Olsztynie zastrzega, że jest pionierem we wprowadzaniu tego typu finansowania.

Inne fundusze wprowadzają obecnie programy na wymianę przestarzałych źródeł ciepła i termomodernizację – słowem na walkę ze smogiem.  I tak na początku marca z takim programem skierowanym do miejscowości powyżej pięciu tysięcy mieszkańców i uzdrowisk ruszyło województwo łódzkie. Ocieplając dom albo wymieniając stary piec można kupić pompę ciepła, kolektory czy panele fotowoltaiczna i dostać na to 40 proc. dotacji.

Od kiedy jednak został zakończony program „Prosument”, nie wprowadzono powszechnego dofinansowania OZE w prywatnych domach. Ten cieszący się ogromnym zainteresowaniem program nie ma więc swojego następcy.

 

Podaj dalej
Pisze:

Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).

czekamy na komentarz,

zostaw nam chociaż jeden

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.