Projekt o nazwie Energize zebrał grono firm farmaceutycznych. Ma ograniczyć wpływ koncernów na klimat. Produkcja leków i szczepionek oraz świadczenie usług ratujących życie wymagają dużo energii elektrycznej. Nowa inicjatywa ma przestawić farmaceutycznych gigantów na korzystanie z energii odnawialnej.
W programie Energize uczestniczy 10 globalnych firm farmaceutycznych: AstraZeneca, Pfizer, Johnson&Johnson, Biogen, GSK, , MSD, Novartis, Novo Nordisk, Sanofi i Takeda. Jego celem jest dekarbonizacja farmaceutycznego łańcucha dostaw. Pomysłodawcą jest firma Schneider Electric, która specjalizuje się w zarządzaniu energią. Łączy automatykę, systemy sterowania w czasie , oprogramowanie i usługi cyfrowe dla różnych segmentów rynku: zakładów przemysłowych, budynków biurowych i mieszkalnych, centr przetwarzania danych oraz obiektów infrastruktury krytycznej.
Pomysł jest prosty. Energize pomoże dostawcom z sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej w ograniczeniu emisji zakresu 2, czyli pośrednich emisji powstałych z zakupu energii energetycznej. Zakup zielonej energii z kolei zmniejszy emisje zakresu 3, powstałe w całym łańcuchu wartości produktu. Program zaprojektuje i zrealizuje Schneider Electric, a firmy farmaceutyczne będą go wspólnie promować, zapraszając do udziału swoich dostawców.
Wierzymy, że Energize będzie oznaczał naprawdę skuteczną współpracę firm farmaceutycznych, które chcą podjąć odważne działania na rzecz klimatu. To wyraz dążeń do pełnej transformacji energetycznej, a celem jest maksymalne korzystanie ze źródeł bezemisyjnych w ramach całego łańcucha wartości.
Sam Kimmins, szef RE100, Climate Group
Co przeszkadza w zakupie energii z OZE
Typowe bariery, jakie wymienia Schneider Electric jeśli chodzi o przejście firm na zieloną energię to: niewystarczająca wiedza na temat transakcji dotyczących energii odnawialnej, wielkość obciążeń, brak kredytów i brak doradztwa. Z tego powodu firmy farmaceutyczne otrzymają wskazówki dotyczące umów PPA (Power Purchase Agreement). Uzyskają także możliwość dostępu do energii odnawialnej i zawierania umów samodzielnie lub w ramach szerszej grupy odbiorców.
Program początkowo będzie się koncentrował na dostawcach energii w Europie i Ameryce Północnej. W kolejnym etapie nastąpi natomiast rozszerzenie go na cały świat.
Czytaj także: Żabka zaczyna dekarbonizację
Schneider Electric jest wiodącym na świecie konsultantem w zakresie zakupów energii przez przedsiębiorstwa. Doradzał firmom przy ponad 150 zakupach energii odnawialnej w ramach umów PPA o łącznej mocy ponad 11 GW energii wiatrowej i słonecznej. Program Energize będzie realizowany w ramach NEO Network. To globalna platforma współpracy i społeczność stworzona w celu przyspieszenia procesu podejmowania decyzji, które dotyczą energii odnawialnej i dekarbonizacji.
No dobrze. 126,5 g dwutlenku węgla – pytanie, czy to ilość na każdego oglądającego? A co ze śladem węglowym samolotów, które przewożą powietrze, aby utrzymać swoje sloty na lotniskach? A co z VIPami latającymi wszędzie samolotem? Takie ciekawostki są potrzebne bo owszem, budują w jakimś stopniu świadomość ekologiczną. Ale są sprawy dużo poważniejsze i gorsze. Co sekundę znika las o powierzchni boiska sportowego. Taka ciekawostka :)