więcej
  - reklama -
  Strona głównaEcoLifeZakaz wjazdu brudnych pojazdów...

  Zakaz wjazdu brudnych pojazdów…

  czytaj 3 min.

  Paryż, Madryt, Ateny, Meksyk do 2025 roku zamierzają całkowicie zakazać wjazdu samochodów Diesla do miast. Co to oznacza dla nas? Na tak zadane pytanie można usłyszeć odpowiedź: więcej tanich diesli zostanie sprowadzonych z Francji do Polski. Okazja? Nie sądzę.

  Coraz więcej miast ma problem ze smogiem i zaczynają aktywnie z tym walczyć. I o ile w Polsce powodem zanieczyszczeń powietrza są głównie indywidualne kominki i piece, to za granicą jest to transport.  Miasta muszą uporać się z siatką okalających je autostrad i zagęszczeniem ruchu samochodów. Auta zanieczyszczają powietrze tlenkami azotów oraz drobnymi pyłami unoszącymi się spod kół.

  Niedawno niemiecki Stuttgart zapowiedział, że już od 2018 roku władze miasta będą mogły zakazać wjazdu starych diesli w dni, kiedy poziom zanieczyszczeń jest przekroczony. Do stolicy Badenii-Wirtembergii będą wtedy mogły wjechać samochody z silnikiem Diesla spełniające najwyższą normę Euro6.

  Jak się okazuje Paryż, Stuttgart i Warszawa w 2030 roku będą najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Europie, co pokazał raport przygotowany przez austriackich uczonych w lutym 2015 roku.  Z tej trójki dwa miasta już podjęły radykalne decyzje, Warszawa jeszcze na takie kroki się nie zdecydowała i długo nie będzie mogła tego zrobić. Może natomiast polewać ulice wodą, co pomaga ograniczyć pyły unoszące się spod kół. Tak było w ostatni piątek.


  Dlaczego zachodnie rozwiązania nie są możliwe w Polsce? Obecnie prawo nie pozwala na wprowadzenie dyskryminujących przepisów dla pojazdów. Impas próbował przełamać poselski projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska i Prawo o ruchu drogowym. Przewidywał on możliwość ustanowienia w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców stref ograniczonej lub zakazanej emisji spalin. Przygotowała go Nowoczesna, a poparły PO i PSL, jednak przeciw zagłosowali posłowie z PiS i Kukiz’15.

  Marek Sowa, który firmował nowelizacje przepisów, stwierdził, że “takich rozwiązań nie da się uniknąć” i że “ustawa tak czy inaczej wróci”.

  Czy warto więc kupować tanie, stare diesle, których pozbędą się inne kraje? To pytanie pozostaje otwarte.

  BBC, red., fot. Krzysztof Skłodowski
  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...

  Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu

  Tauron poinformował, że buduje w Mysłowicach elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Tym samym ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Teraz największy...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł