- reklama -

Perowskity z polskiej fabryki

Przeczytasz w 4 min.

Perowskity mogą być rewolucyjnym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – folie, tkaniny, dachówki. Przez lata nie potrafiono przenieść ich z laboratorium do fabryk. Teraz polskiej firmie to się udało.

Perowskit jest surowcem naturalnym, ale Saule Technologies tworzy go syntetycznie. To pozwala na osiągniecie lepszych sprawności i większej mocy. Właśnie otworzono ich fabrykę we Wrocławiu.

Wycinanie laserem i drukowanie kryształów

Perowskity mogą stać się rewolucyjnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach – od etykiet cenowych, przez fasady budynków po satelity w przestrzeni kosmicznej. Ogniwa perowskitowe są ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne. Zastosowaniem przewyższają tradycyjne ogniwa krzemowe. – Przykładowo podam żaluzje: bardzo długie, bardzo wąskie, a my wycinamy idealnie dopasowane paski laserem – powiedziała na otwarciu fabryki we Wrocławiu Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.

Kluczem do sukcesu było odpowiednie zastosowanie druku. Z tego powodu firma spędziła dużo czasu, by mieć odpowiednią głowice i tusze. Nad tym, by stworzyć tusz, który pochłania światło i przewodzi prąd elektryczny pracowało całe grono fizyków.

– To jest tak naprawdę druk kryształu. To jest wielka sztuka, nad czym pracowaliśmy wiele lat, by zrobić to w sposób powtarzalny, przemysłowy – wytłumaczyła Malinkiewicz.

Perowskity z polskiej fabryki

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Zatrudnia kilkudziesięciu naukowców i inżynierów, pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych.

Największa stacja kolejowa z fotowoltaiką

Fabryka perowskitów Saule Technologies zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m². Obecnie znajduje się tu pierwsza linia produkcyjna, która jest przeniesieniem całości procesów laboratoryjnych z ich jednoczesnym zautomatyzowaniem. Są tu wytwarzane fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają prace nad projektem linii przemysłowej o wydajności do 100 MW.

Polska firma dołączyła tym samym do światowej czołówki. Linię produkcyjną perowskitów ma w Niemczech brytyjski producent fotowoltaiki Oxfort PV. Teraz niemiecki oddział Oxford PV inwestuje 44 mln euro w budowę swojej fabryki w Brandenburgii.

Krakowski Columbus Energy, który zainwestował 10 mln euro w Saule Technologies i objął udziały w firmie, będzie dystrybutorem produktów oraz licencji na polskie perowskity na świecie. W dniu otwarcia fabryki firmy podpisały trójstronne umowy o współpracy z Grupą MVGM – liderem zarządzania nieruchomościami komercyjnymi, działającą na 10 europejskich rynkach.

Fabryka perowskitów we Wrocławiu
Fabryka perowskitów Saule Technologies we Wrocławiu
Olga Malinkiewicz z perowskitami
Olga Malinkiewicz Saule Technologies
Perowskity
Perowskity fot. Saule Technologies
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Popularna aplikacja walutowa ograniczy ślad węglowy

Popularna aplikacja finansowa Revolut będzie bardziej ekologiczna. Pomoże jej w tym lider w tworzeniu oprogramowania, które zmniejsza ślad węglowy. Kupując, płacąc czy wymieniając waluty...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...