Od września 2021 nowe etykiety pojawią się na oświetleniu w Unii Europejskiej. Regulacje dotyczą wszystkich produktów oświetleniowych, jak żarówki. Będzie łatwiej porównać ich zużycie energii.
Prawdopodobnie nie wszyscy zwracamy uwagę na etykiety energetyczne. Tymczasem to właśnie one podają w jasny i prosty sposób informacje o efektywności energetycznej produktu. W efekcie pomaga to porównywać produkty, oszczędzać energię, a tym samym oszczędzać pieniądze na przyszłych rachunkach za prąd. Postęp technologiczny i coraz ostrzejsze wymogi sprawiają, że szybko poprawia się efektywność sprzętu i urządzeń. Etykiety energetyczne jednak za tym nie nadążały i klasa A zamiast być czytelna gromadziła kolejne plusy. Jak się okazuje, skala zaczęła być a obecne A +++ i A ++ gromadzi zbyt wiele produktów i nie odzwierciedla dokładnego zużycia energii energetycznej. To się w tym roku zmienia.
Żarówki z nowa etykietą
Od marca 2021 roku nowe etykiety energetyczne o skali A‑G objęły pralki, lodówki, zmywarki i telewizory. Od września obejmą także żarówki. Nowa etykieta ma początkowo puste miejsce w klasie A, co pozostawia przestrzeń innowacjom i rozwojowi nowych, bardziej energooszczędnych modeli.
W przypadku oświetlenia najwyższa obecnie Klasa A++ zmieni się w nowe etykiecie w B lub nawet E w nowej skali, w zależności od efektywności produktu. Nowe etykiety będą zawierały informacje o zużyciu energii, wyrażone w kWh na 1000 godzin, oraz kod QR, który prowadzi do dalszych informacji w internetowej bazie danych.
Nowe przepisy będą wspierać podnoszenie wymagań w celu dalszego rozwijania innowacji
w energooszczędnym oświetleniu – Nicola Kimm, Signify.
Unijne rozporządzenie w sprawie ekoprojektu uwzględnia również wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym, takie jak wymiana źródeł światła i sterowników znajdujących się wewnątrz produktów. Dzięki temu staną się one łatwiejsze w serwisowaniu. Zasady ekoprojektu są obowiązkowe dla prawie wszystkich lamp sprzedawanych w UE. Przepisy te określają wymagania dotyczące efektywności energetycznej, żywotność żarówki i czas nagrzewania.
Czytaj także: Pralki, telewizory, zmywarki z naklejkami od A do G
Nowe przepisy nie obejmą oświetlenia awaryjnego i lamp zaprojektowanych do bardzo specyficznych zastosowań, na przykład w teatrach. Także lampy sprzedawane w bardzo małych ilościach rocznie (mniej niż 200 sztuk) nie muszą spełniać wymogów.
Wraz z nowym rozporządzeniem większość lamp halogenowych i tradycyjnego oświetlenia świetlówkowego, powszechnego w biurach, zostanie wycofana od września 2023 roku.