CCS czyli wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla to jeden ze sposobów na ograniczenie szkodliwej dla klimatu emisji. Jako pierwsza w Polsce ma szansę zastosować tę technologię Cementownia Górażdże na Opolszczyźnie.
W cementowni powstaje instalacja wychwycenia CO2 z gazów spalinowych po procesie spalania. Inwestycja jest częścią większego projektu. Właściciel – koncern HeidelbergCement – ma już podobną instalację w Hanowerze w Niemczech. Docelowo CO2 z Europy kontynentalnej zamierza transportować do składowisk na Morzu Północnym.
Ten międzynarodowy projekt o skrócie ACCSESS dostał 15 mln euro dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020.W sumie zaangażowało się w niego 18 podmiotów, w tym firmy naftowe i gazowe Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ACCSESS ma zakończyć się w kwietniu 2025 roku.
Udział w projekcie ACCSEES oraz testy prowadzone w ramach instalacji, która powstanie na terenie cementowni Górażdże, pomoże stać się HeidelbergCement liderem w procesie redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz dostarczy ważnych informacji na temat efektywności procesu przechwytywania – dr Dominik von Achten, prezes HeidelbergCement.
Zielona energia w firmie
W tym roku Cementownia Gorażdże podpisała umowę o zakupie energii z farmy fotowoltaicznej niemieckiego dewelopera ByWa r.e. Elektrownia słoneczna w Witnicy będzie jedną z największych w Polsce – jej moc zainstalowana wyniesie 64,6 MW. To pierwsza w Polsce tak duża elektrownia fotowoltaiczna, która postała bez subsydiów. Cementownia zawarła PPA czyli długoterminową umowę na zakup energii.
Gorażdże Cement jest największym producentem cementu w kraju.