Pandemia przyczyniła się do tego, ze częściej korzystamy z internetu. Tak jest też bardziej ekologicznie, bo do rozliczania się za prąd czy gaz nie potrzeba papierowego rachunku. Oszczędzamy papier i czas. Czy każdy mail trzeba jednak otworzyć?
Ataki phishingowe stały się preferowaną praktyką cyberprzestępców, więc powinniśmy uważać, jak korzystamy z internetu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.
Jak poznać, że to haker?
Phishing obejmuje najczęściej podszywanie się pod nazwy użytkowników, pod znane domeny oraz ataki ze specjalnie spreparowanymi załącznikami. Powszechną praktyką phishingową jest kradzież danych uwierzytelniających konta za pośrednictwem wiadomości e‑mail. Potem takie zhakowane konto może być wykorzystane do wysyłania wiadomości phishingowych do kontaktów wymienionych na tym koncie. Takie ataki mogą narazić zarówno właściciela konta, jak i jego znajomych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ataki phishingowe wykorzystują taktyki zastraszania, takie jak pośpiech i obowiązek, aby nakłonić do podjęcia natychmiastowych działań. Inna taktyka to atak „na nagrodę“. Jeśli brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest – wskazuje specjalizująca się w bezpieczeństwie firma SecurityHQ. Ataki phishingowe wykorzystują fałszywe nagrody, aby skłonić do podjęcia działania, np. kliknięcia w link czy otworzenia załącznika.
Czytaj: Popularna aplikacja walutowa ograniczy ślad węglowy
E‑maile i SMS‑y z prośbą o udostępnienie danych osobowych lub dokonanie transakcji gotówkowych są zawsze podejrzane. Cyberprzestępcy potrafią między innymi podszywać się pod firmy energetyczne, kurierów czy banki.
Bezpieczny internet dla seniorów
Strach przed oszustami, wyciekiem danych, wirusami w Internecie często odstrasza starsze osoby od korzystania z wygodnych firm komunikacji i płatności przez Internet. Tauron przygotował więc poradnik dla seniorów, jak rozpoznać fałszywe maile i SMS‑y. Przypomina, by odruchowo nie klikać w linki w SMS-ach i mailach, a nade wszystko najpierw sprawdzić dokładnie nadawcę. „Jeśli coś wzbudzi Twoje podejrzenia, skontaktuj się z firmą, pod która podszywa się nadawca“ – podaje Tauron.
Z raportu Taurona wynika, że seniorzy chętnie sięgają po nowe technologie i korzystają z internetu. Jednocześnie nowe czynności wykonywane przez Internet bywają dla nich problematyczne. Ponad połowa z ankietowanych seniorów przyznała, że boi się płacić online, korzystać z nowych aplikacji, gdy są im nieznane. Natomiast dla 46 proc. respondentów Internet to miejsce bezpieczne. Ci użytkownicy posiadają stosowne zabezpieczenia antywirusowe i bezpieczne hasła. Deklarują, że są świadomi zagrożeń, ale też wiedzą, jak skutecznie się przed nimi uchronić.