Lasy Państwowe wyznaczą w każdym z 429 nadleśnictw obszary, gdzie będzie można zostać na nocleg. Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość używania kuchenek gazowych.
Nocleg na dwie noce
Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Nie trzeba mieć przy sobie specjalnych pism lub dokumentów. Natomiast ze względu na nagłe sytuacje, np. w razie wypadku, warto zawsze mieć przy sobie dokument, który pozwoli ratownikom na skontaktowanie się z rodziną czy bliskimi.
Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Potwierdzenie mailowe nadleśnictwa jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Czytaj więcej: Jak zaufać przyrodzie i pozwalać jej się odradzać
Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego. Przede wszystkim będą musieli posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
Lasy przyciągają
Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że społeczność związana z bushcraftem i survivalem liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.
Lasy Państwowe w 2019 r. wypracowały rozwiązanie, które polegało na wyznaczeniu pilotażowych obszarów obejmujących ponad 65 tys. ha lasów.
Ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Leśnicy skorzystali w tym wypadku z opinii prawnej, według której skoro ustawodawca nie określa dokładnie sposobu wyznaczenia przez nadleśniczego miejsc biwakowania, to można wskazać nie tylko konkretne, punktowe miejsce, ale również cały duży teren o precyzyjnie określonych granicach.