W Polsce przygotowano ponad 57 mln tabletek, do których będą dołączone ulotki z informacją, co to jest jodek potasu i jak go stosować. Urzędnicy zapewniają, że prowadzą działania rutynowe. Dawkowanie jodku potasu przewidziano w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. W przeciwnym wypadku nie należy go zażywać.
Rosyjskie ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową na Ukrainie wywołały reakcje polskich władz. We wrześniu rozpoczęto dystrybucję jodku potasu, który trafia do powiatowych jednostek straży pożarnej i dalej – do gmin. Poszczególne województwa mają już listy, gdzie jodek potasu jest dostępny. To głównie: szkoły i ośrodki zdrowia, ale także ośrodki kultury, apteki, a nawet sołtysi.
Jodek potasu hamuje wnikanie radioaktywnych izotopów jodu do tarczycy i jest powszechnie dostępny w krajach narażonych na awarie elektrowni atomowych. Co ważne, chroni wyłącznie tarczycę przed wchłanianiem rakotwórczego jodu, a pozostałe narządy już nie.
Sytuacja radiacyjna i zagrożenie skażenia
W Polsce preparaty stabilnego jodu (w postaci tabletek jodku potasu) stosuje się w ramach profilaktyki jodowej po wypadkach jądrowych. Takie zapasy były zawsze utrzymywane, także przed wojną w Ukrainie. W razie użycia broni jądrowej dystrybucja jodku potasu na terenie skażonym radioaktywnie nie miałaby więc sensu, ponieważ w broni atomowej używane są inne niż jod radioaktywne pierwiastki – wodór, pluton i uran.
Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że obecne ataki rosyjskie w Ukrainie nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. PPA, podobnie jak i jej odpowiedniki w innych krajach, cały czas monitoruje sytuację radiacyjną. A ta jest dobra. Ponadto agencje prowadzące monitoring sytuacji radiacyjnej mają ze sobą stały kontakt poprzez kanały wymiany informacji.
Zagrożenie jest znikome, ale będziemy spokojniejsi, mając jodek potasu, jeśli już ono się pojawi. Zaporoska elektrownia jest niemal dwukrotnie dalej niż Czarnobyl od granic Polski.
prof. dr hab. Janusz Myśliwiec
Jodek potasu a płyn Lugola
Jodek potasu (KI) to nieorganiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu jodowodorowego.
Tworzy bezbarwne kryształy łatwo rozpuszczalne w wodzie. W wyniku elektrolizy stopionego jodku potasu powstaje jod i potas. Jego nieznaczne ilości dodaje się do soli kuchennej (tzw. sól jodowana). Alternatywnym dodatkiem jest jodan potasu KIO3.
Jodek potasu wchodzi w skład płynu Lugola (jod rozpuszczony w roztworze wodnym jodku potasu), i jodyny. Maści z jego zawartością stosuje się w leczeniu urazów, przy naciągnięciu mięśni i więzadeł, w leczeniu obrzęków limfatycznych i w stanach zapalnych.
Dawkowanie jodku potasu, podobnie jak w przypadku wszelkich preparatów leczniczych, zależy od wieku, stanu zdrowia, reakcji pacjenta na leczenie. Powinno przebiegać pod nadzorem lekarza.

Skutki uboczne
Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może doprowadzić do:
- niedoczynności tarczycy,
- podrażnienia układu pokarmowego,
- reakcji alergicznych.
Również w trakcie kontrolowanego przyjmowania mogą wystąpić działania niepożądane:
- bolesny obrzęk ślinianek,
- katar,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty,
- uczulenie, wysypka, swędzenie, wyprysk,
- u chorych na gruźlicę może spowodować zaostrzenie objawów choroby.
Przyjmowanie czy robienie w domu zapasów jodku potasu jest nieuzasadnione. Nie pomoże zażywanie jodku potasu profilaktycznie, gdy nie występuje narażenie na szkodliwe skutki promieniowania. W ten sposób można sobie tylko zaszkodzić.