- reklama -
Strona głównaInwestycje ekologiczneNajnowocześniejsza fabryka chipsów...

Najnowocześniejsza fabryka chipsów i nachosów stanie w Polsce

Przeczytasz w 3 min.

Budowa fabryki produkcji chipsów pochłonie miliard złotych. Nowy zakład, kiedy zostanie ukończony w 2025 roku, będzie największym i najbardziej zrównoważonym środowiskowo obiektem PepsiCo w Europie. Ma wykorzystywać zieloną energię i oszczędzać wodę. Jednak dopiero dekadę potem, czyli w 2035 roku, fabryka zyska neutralność klimatyczną.

PepsiCo chce zwiększyć produkcję chipsów ziemniaczanych i nachosów kukurydzianych. W tym celu buduje nowoczesną fabrykę w miejscowości Święte na Dolnym Śląsku. Ma to być pod względem zrównoważonego rozwoju „modelowy obiekt”w całej Europie.

Teraz PepsiCo korzysta z energii wiatrowej do zasilania czterech zakładów produkcyjnych i swojej centrali w Polsce. Ponadto w wybranych obiektach, np. w zakładzie produkcji napojów w Michrowie i magazynie centralnym w Mszczonowie, koncern zainstalował panele fotowoltaiczne. Nowy zakład na Dolnym Śląsku ma być jeszcze bardziej nowoczesny.

Rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony – zależy nam na tym, aby nasze zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt – Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

Energia ze słońca i obierek ziemniaczanych

Na czym ma polegać wyjątkowość tej fabryki? Oprócz niskiego zużycia mediów, zakład uzyska pełną samowystarczalność energetyczną. W tym celu wykorzysta energię z własnych paneli słonecznych, a w przyszłości z własnej farmy fotowoltaicznej. Ogrzewanie, chłodzenie i woda będą wykorzystywane w obiegach zamkniętych. Dodatkowo zbierana deszczówka trafi do zastosowań technologicznych.

Czytaj także: Producent chipsów odmieni polskie uprawy ziemniaków

Obierki ziemniaczane powstałe podczas produkcji chipsów wykorzysta się jako biomasę. Najpierw przyczynią się do wytworzenia dodatkowej energii dla zakładu, a następnie zostaną przetworzone na niskowęglowy nawóz. Ten z kolei ma trafić potem do rolników.

PepsiCo współpracuje bezpośrednio z 80 gospodarstwami z całej Polski, skąd kupuje 230 tys. ton ziemniaków. Koncern zapewnia, że polscy rolnicy uprawiają ziemniaki „wyłącznie w sposób zrównoważony”. Szacuje się, że w związku z uruchomieniem nowego zakładu liczba rolników zrośnie do 100, a ziemniaków – do 290 tys. ton. Dodatkowo firma nawiąże współpracę z producentami kukurydzy.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...

Popularna aplikacja walutowa ograniczy ślad węglowy

Popularna aplikacja finansowa Revolut będzie bardziej ekologiczna. Pomoże jej w tym lider w tworzeniu oprogramowania, które zmniejsza ślad węglowy. Kupując, płacąc czy wymieniając waluty...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...