W Żabce Eko Smart pojawiły się wyświetlacze cen i żaluzje, które zawierają ogniwa perowskitowe. To jedno z pierwszych na świecie miejsc, gdzie wykorzystano perowskity w dwóch różnych miejscach.
Sklep Żabki przy ulicy Półwiejskiej w Poznaniu jest wyjątkowy. Placówkę wyposażono w systemy do zdalnego zarządzania oświetleniem oraz znajdującymi się w sklepie urządzeniami (Smart Shop Control), a przy stoisku z kawomatem ułożono płytki wykonane z fusów i łusek po kawie. Zamykane, izolowane matami z konopi siewnymi lodówki pozwalają na dużą oszczędność energii, podobnie jak wypełnione glikolem półki w szafie mroźniczej. Przed poznańską Żabką Eko Smart jest też EKOmat, czyli urządzenie do zbiórki butelek i puszek po napojach. Ponadto jedna ze ścian budynku została pokryta roślinami.
Perowskity w Polsce
Żabka chwali się też zastosowaniem instalacji perowskitowej. To ogniwa, które mogą produkować energię przy nawet niewielkim świetle. Wynalazczynią tej technologii w Polsce jest Olga Malinkiewicz. Spółka posiada linię produkcyjną pod Wrocławiem i już w ubiegłym roku informowała o możliwości zastosowania perowskitów w sklepach. Etykiety z ogniw perowskitowych zamówił w ubiegłym roku producent makaronu Lubella oraz PKN Orlen. Technologię testowała Google Cloud Platform.
Czytaj także: Perowskity na stacji Orlenu
Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Poznaniu, pochodzi w 100 proc. z odnawialnych źródeł. Perowskity to wyjątkowy materiał stosowany w fotowoltaice, ponieważ zapewniają produkcję zielonej energii zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego. Z perowskitów wykonano żaluzje pokrywające jedną ze ścian budynku oraz zainstalowano w placówce listwy cenowe, tzw. cenówki, co dodatkowo pozwala na oszczędność papieru. Na dachu sklepu zamontowano także 15 modułów paneli fotowoltaicznych.
Nowy sklep Żabki jest naszpikowany technologiami, które ułatwiają pracę i oszczędzają energię.
Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. „Komunikują się” one z franczyzobiorcą i sprzedawcami oraz „wykonują” niektóre czynności w placówce. Czujniki zalania, automatyczny pomiar temperatury w sklepie, pomiar zużycia energii uwalniają ich czas, pozwalają skupić się na obsłudze klienta, a przy tym są przyjazne dla planety.
Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska
Żabka Eko Smart to kontynuacja projektu realizowanego od 2020 r., kiedy to w Warszawie przy ul. Lewandów sieć uruchomiła pierwszy sklep w 100 proc. zasilany zieloną energią. Wkrótce Żabka planuje uruchomienie jeszcze trzech tego typu sklepów, w różnych częściach kraju.