11.6 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersŚwiatExtreme E - wyścigi, jakich dotąd nie widzieliście

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Extreme E – wyścigi, jakich dotąd nie widzieliście

  Tekst przeczytasz w około 4 min.
  - reklama -

  Extreme E to całkowicie nowa formuła wyścigów. To międzynarodowy, interkontynentalny wyścig samochodów terenowych. Nie byle jakich, nie byle gdzie i nie z byle kim.

  Zupełnie nowe, a przede wszystkim inne emocje, do których zostaliśmy przyzwyczajeni przez lata oglądania WRC, Rajdu Polski, Rajdu Dakar czy rajdu Baja Poland (teraz Wysoka Grzęda Baja Poland, poczytajcie czy ekologiczne jajka mogą sponsorować wyścigi aut terenowych). Zasadniczo chodzi o to, aby pierwszym dojechać do mety i tu różnic nie ma. Cała reszta jest inna, extremalnie inna.

  Elektryczna odyseja

  Po pierwsze, wszystkie auta to elektrycznyme SUVy – Spark Odyssey 21 i wszystkie wyprodukowała jedna firma – “Spark Racing Technology”. Tak, to ci sami, którzy “wymyślili” auta Formuły E (elektryczna Formuła 1).

  Baterie do wszystkich aut również produkuje jedna firma i również związana z wyścigami Formuły 1 – Williams Advanced Engineering. Moc silnika – 550 KM, waga aut – 1650 kg, opony to udoskonalone popularne terenówki Continental CrossContact LX, rama auta oraz klatka bezpieczeństwa wykonana jest z niobu – wyjątkowo odpornego metalu.

  Cristina Gutierrez (ESP)/Sebastien Loeb (FRA), zespół X44, Odyssey 21, fot. Extreme E

  Po drugie, auta ładowane są prądem uzyskanym z wodoru. Odpowiada za to firma AFC Energy, która zaprojektowała i stworzyła mobilne generatory z wodorowymi ogniwami paliwowymi (40kW na ogniwo). Te własnie generatory towarzyszszą rajdowcom w trasie, schowane w minikontenery.

  AFC Energy fot. John McLellan

  Po trzecie wszystkie ekipy przemieszczają się między kontynentami nie samolotami, a statkiem RMS St Helena. To opcja transportu o najmniejszym śladzie węglowym. Po przebudowowie silników i generatorów ten 30-letni okręt brytyjskiej poczty zasilany jest morskim dieslem czyli olejem napędowym o niskiej zawartości siarki.

  St Helena, fot. Extreme E

  Po czwarte, wyścigi odbywają się w miejscach szczególnych – miejscach już zniszczonych przez zmiany klimatyczne. Harmonogram na 2021 rok to:

  Pustynia – Al-Ula, Arabia Saudyjska          3/4 kwietnia
  Ocean – Dakar, Senegal                            29/30 maja
  Arktyka – Kangerlussuaq, Grenlandi          28/29 sierpnia
  Amazonia – Santarem, Brazylia                23/24 października
  Lodowiec – Ushuaia, Kraina Ognia           11/12 grudnia

  Ekipom towarzyszą uczeni, ponieważ Extreme E chce nagłośnić społeczne i środowiskowe zagrożenia związane ze zmianami klimatu.

  Grenlandia fot. Extreme E

  Po piąte w Extreme E startują kobiety i mężczyzni. W każdym zespole, oboje, na zmianę prowadzą auto.

  Carlos Sainz i Laia Sanz z ekipy LAIA SANZ – ACCIONA | SAINZ XE TEAM fot. THECROWNCREATORS

  Po szóste nagrody i podium są … biodegradowalne. Tego nie wiemy na pewno, ale czyż może być inaczej? W tym wyścigu wszystko jest eco!

  Catie Munnings (GBR)/Timmy Hansen (SWE), Andretti United Extreme E, 2 miejsce, Molly Taylor (AUS)/Johan Kristoffersson (SWE), Rosberg X Racing, pierwsze miejsce, Cristina Gutierrez (ESP)/Sebastien Loeb (FRA), X44, 3 miejsce Nico Rosberg, founder and CEO, Rosberg X Racing, na podium

  Czy wyścigi bez ryku silników, bez zapachu palonej benzyny się przyjmą? To złe pytanie. Przecież Extreme E to sportowa rywalizacja w świecie, który za chwilę przestanie istnieć, warto to oglądać.

  Transmisje na żywo i wszystkie inne informacje:

  https://twitter.com/extremeelive

  https://www.facebook.com/ExtremeELive/

  https://www.extreme-e.com

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram