Producenci ubrań na serio zaczynają dbać o recykling. Zyskują na tym klienci sklepów. Można dostać zniżki i pieniądze za używane ubrania. Jest to lepsze niż wyrzucania starych ciuchów do kontenerów.
Zużyte ubrania można pozostawić w sklepach z odzieżą. Sieć KappAhl wydaje swoim klientom, którzy zdecydują się na przyniesienie torby wypełnionej ubraniami, voucher w wysokości 20 zł, który potem można wydać na zakupy w tej właśnie szwedzkiej sieci. Trzeba najpierw spełnić kilka warunków:
- ubrania, akcesoria, buty nie mogą być bardzo zniszczone ani brudne
- trzeba wypełnić w całości przynajmniej jedną torbę o wymiarach nie mniejszych niż 38 cm x 44 cm
- torbę z ubraniami przynosimy do sklepu.
Nie muszą to więc być ubrania tej konkretnej marki. Akcję KappAhl prowadzi akcję razem z norweską firmą Fretex International, która sprzedaje używaną odzież, buty i akcesoria na lokalnym rynku. Fretex International obsługuje klientów w całej Europie, Afryce i Azji.
Pojemniki na zużyte ubrania
W grudniu akcję przyjmowania starych ubrań rozszerzyła sieć sklepów 4F. Teraz klienci mogą oddać swoje używane ubrania w 233 sklepach tej firmy, w których stoją zielone pudełka do zbiórki. Każdy kilogram przekazanej odzieży zasila złotówką konto Fundacji 4F Pomaga. Dodatkowo za każde 10 kg klienci dostaną 10 proc. zniżki na ubrania marki 4F.
Podobną strategię ma Butik Cyrkularny.
Czytaj także: Naprawiaj ubrania, nie wyrzucaj
Jak wydłużyć życie ubrań
Firmy w Europie będą musiały lepiej zadbać o recykling. Teraz tylko 1 proc. materiałów jest w ten sposób odzyskiwane. Nowelizacja unijnej dyrektywy ramowej w sprawie odpadów wymaga od krajów UE ustanowienia systemów selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych do 1 stycznia 2025 r. Teraz nie ma jednolitych regulacji, poziomów obowiązkowego recyklingu, choć nie które kraje, np. Francja, zadbały już dawno o rozszerzona odpowiedzialność producenta. W Polsce to nadal nie istnieje.
Przeciętny Europejczyk wyrzuca co roku 11 kg wyrobów włókienniczych. Na całym świecie co sekundę składuje się lub spala ciężarówkę wyrobów włókienniczych.
Komisja Europejska
Recykling ubrań to za mało, dlatego UE przyjęła strategię na rzecz zrównoważonych wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym. Chodzi o to, by ubrania nosić dłużej i aby były wykonane z lepszych dla środowiska materiałów. Przykładem jest mikroplastik uwalniany podczas prania, ponieważ szacuje się, że producenci ubrań odpowiadają za ponad jedną trzecią mikropastiku w wodzie.
Co można zrobić ze zużytymi ubraniami:
- oddać w sklepie
- oddać do organizacji zajmującej się odzieżą używaną (PCK przeznacza większość zebranych w kontenerach tekstyliów na cele przemysłowe)
- kompostować – muszą jednak mieć specjalny certyfikat.
Przede wszystkim trzeba ubrania szanować i naprawiać. Niepotrzebne, całkiem dobre ubrania, najlepiej jest sprzedać w sieci.