Agresja Rosji na Ukrainę wpłynie na dostawy ropy naftowej i gazu ziemnego. Analizowane są różne scenariusze. Polska ma zapasy surowców i obecnie nie odnotowuje żadnych zakłóceń – podał rząd. Międzynarodowa Agencja Energetyczna także monitoruje konsekwencje dla rynków energetycznych.
Rosja zaatakowała Ukrainę, co potępił cały zachodni świat, w tym polski rząd. Wiele osób pisze o końcu świata, jaki znamy. Za wschodnią granicą Polski giną ludzie, europejskie kraje przygotowują się na przyjęcie fali uchodźców. Jednocześnie pojawiają się pytania o bezpieczeństwo energetyczne.
Dostawy surowców w sytuacji kryzysowej
Na wieść o tym, że wybuchła wojna cena baryłki ropy przekroczyła poziom 100 dolarów. Rosja jest trzecim największym producentem ropy na świecie i drugim eksporterem. Może od tych dostaw odciąć odbiorców. Z drugiej strony importerzy mają już problemy finansowe. Co najmniej trzech głównych nabywców rosyjskiej ropy nie było w stanie otworzyć akredytyw w zachodnich bankach na pokrycie zakupów w czwartek – poinformowały źródła agencji Reuters.
Polska w ostatnich latach mocno dywersyfikowała dostawy ropy i gazu, ale nadal importuje ponad połowę ropy właśnie z Rosji.
Czytaj także: Polska spółka testuje zielone gazy
Polska posiada 98-dniowe zapasy ropy naftowej i paliw, które stanowią sprawdzony i niezawodny mechanizm zabezpieczenia dostaw surowców w sytuacji kryzysowej – podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Obecnie nie odnotowujemy żadnych zakłóceń w dostawach ropy naftowej i paliw na rynek krajowy, a sytuacja jest stabilna.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, 24.02.2022
Polska jest członkiem Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA i pozostaje w stałym kontakcie z innymi krajami członkowskimi organizacji, w tym z USA. Wspólnie z Komisją Europejską w razie potrzeby będzie podejmować odpowiednie skoordynowane działania międzynarodowe. IEA analizuje różne możliwe scenariusze, jak będzie dostępna ropa naftowa i jak wojna na Ukrainie może wpłynąć na dostawy gazu.
Bezpieczeństwo energetyczne Europy
IEA wydała oświadczenie w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Agencja podała w nim, że konkretny wpływ na światowe rynki ropy nie został jeszcze określony. Państwa należące do IEA są natomiast gotowe do wspólnego działania. Aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie światowych rynków ropy prowadzą konsultacje z kluczowymi partnerami. W razie zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego agencja może uruchomić awaryjny system zaopatrzenia w ropę.
Obserwuje z rosnącym zaniepokojeniem ostatnie oświadczenia i działania Rosji oraz ich potencjalne konsekwencje dla rynków energetycznych.
Rosyjski eksport ropy
Bezpośrednie zagrożenie dotyczy dostaw około 250 tys. baryłek na dzień rosyjskiego eksportu ropy przez Ukrainę. Te dostawy trafiają przez południową odnogę rurociągu Drużba do Węgier, Słowacji i Czech. Kraje te dysponują dużą ilością rządowych zapasów, z których można skorzystać w razie potrzeby – podaje IEA.
Całkowite zapasy ropy naftowej w krajach członkowskich IEA wyniosły blisko 4,16 miliarda baryłek na koniec grudnia 2021 roku. Z tego 1,5 miliarda baryłek stanowią rezerwy awaryjne. Kraje IEA będące importerami netto ropy naftowej mają obowiązek utrzymywania awaryjnych zapasów równych co najmniej 90 dniom importu.
Warto wiedzieć, że dziennie na świecie zużywa się około 99 mln baryłek ropy.
Do Międzynarodowej Agencji Energetycznej należy 30 państw,