- reklama -

Energia z kogeneracji z certyfikatem dla firm

Przeczytasz w 3 min.

Nie tylko zielona energia interesuje przedsiębiorców. Jak się okazuje, także energia z kogeneracji stała się produktem, który chętnie kupują firmy.

TAURON podał, że na 2022 rok energię pochodzącą z kogeneracji zakontraktowało, w ramach produktu EKO Biznes, ponad pół tysiąca dużych przedsiębiorstw. Jak oblicza spółka, zakup każdej MWh umożliwia spadek emisji CO2 do atmosfery o ponad 55 proc. w porównaniu do emisji CO2 dla energii wytwarzanej z węgla kamiennego.

Kogeneracja jest efektywniejsza

W przypadku polskiej energii elektrycznej wytwarzanej z węgla wskaźnik emisyjności dwutlenku węgla dla odbiorców końcowych wynosi 719 kg CO2/MWh – podaje Krajowy Ośrodek Zarządzania i Bilansowania Emisji. Każde więc działania, by ograniczyć emisje CO2 z zakupu energii elektrycznej, sprzyjają środowisku.

Kogeneracja to nic innego jak łączna produkcja energii elektrycznej i cieplnej w tym samym procesie technologicznym. Dzięki temu wytwarzanie energii jest efektywniejsze niż w konwencjonalnej produkcji. W elektrowni silnik przekształca ciepło na energię elektryczną, jednak około połowy mocy cieplnej nie zostaje wykorzystane. Natomiast elektrociepłownia przechwytuje ciepło i również wykorzystuje je do produkcji energii. Energia cieplna może być wykorzystana do ogrzewania budynków, wody, a także do celów przemysłowych. Elektrociepłownia zużywa mniej paliwa, wytwarzając taką samą ilość energii, co tradycyjna elektrownia.

Energia z certyfikatem

Certyfikacja energii elektrycznej pozwala firmom na obniżenie ich emisji CO2. W przypadku oferty TAURONA EKO Biznes, klient otrzymuje tzw. Certyfikat Akcesyjny, wydawany przez Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Jest certyfikat odpowiada energii, którą rzeczywiście firma wykorzystała. 

W Polsce od dawna funkcjonuje system gwarancji pochodzenia zielonej energii. W ten sposób wytwórca certyfikuje każdą MWh energii pochodząca z jego źródła OZE, a gwarancjami może obracać na Towarowej Giełdzie Energii. Podobnie od kilku lat jest także możliwość wystąpienia o gwarancje pochodzenia energii z kogeneracji, jednak tu skala wydawanych gwarancji jest jak na razie znacznie w mniejsza.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

Żabka wycofuje lody. Unia wzięła pod lupę tlenek etylenu

Problemy z zakazanym w Unii Europejskiej tlenkiem etylenu w żywności nie przemijają. Pojawiają się nowe ostrzeżenia dotyczące produktów takich jak lody czy mięso, a...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -