- reklama -
Strona głównaKlimatOcieplenie klimatu może...

Ocieplenie klimatu może przekroczyć 1,5 °C w najbliższych latach

Przeczytasz w 3 min.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wydała najnowszą prognozę dotyczącą klimatu. Ocenia, że globalna temperatura przejściowo może osiągnąć 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej w co najmniej jednym z najbliższych pięciu lat. Te szanse rosną z czasem, teraz wynoszą około 40 proc. Do tego prawdopodobieństwo, że w latach 2021-25 pobijemy rekord najcieplejszego roku, oceniono na 90 proc. Jak dotąd najcieplejszy był 2016 rok.

Ta coroczna aktualizacja wykorzystuje wiedzę klimatologów o międzynarodowej renomie oraz najlepsze systemy prognozowania z wiodących ośrodków klimatycznych na całym świecie.

Emisje wpływają na klimat

Globalne ocieplenie oznacza więcej topniejącego lodu, wyższy poziom mórz, więcej fal upałów i ekstremalnych warunków pogodowych, co wpływa na bezpieczeństwo żywności, zdrowie, środowisko i zrównoważony rozwój.

Wszystko wskazuje więc na to, że zbliżamy się do dolnej granicy, jaką wyznaczyło porozumienia paryskie z 2015 roku.

Powinien to być kolejny sygnał ostrzegawczy, że świat musi przyspieszyć zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności węglowej. Postęp technologiczny umożliwia obecnie śledzenie emisji gazów cieplarnianych z powrotem do ich źródeł, co jest sposobem precyzyjnego ukierunkowania wysiłków redukcyjnych

Ocieplenie odczuwamy na własnej skórze

W 2020 r. – jednym z trzech najcieplejszych lat w historii – średnia temperatura na świecie wynosiła 1,2 °C powyżej poziomu przedindustrialnego. WMO podkreśla przyspieszenie wskaźników dotyczących zmian klimatu.

Lepsze prognozy dla klimatu

Szansa na chwilowe osiągnięcie 1,5 ° C wzrosła mniej więcej dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wynika to głównie z wykorzystania lepszych danych, a nie z nagłych zmian wskaźników klimatycznych. Jednocześnie jest bardzo mało prawdopodobne (10%), że średnie roczne ocieplenie w tym okresie wyniesie 1,5 °C. Będzie to w przedziale 0,9–1,8 °C.

Ocena wzrostu globalnej temperatury w kontekście zmian klimatycznych odnosi się do długoterminowej średniej globalnej temperatury, a nie do średnich z poszczególnych lat czy miesięcy. Niemniej tymczasowe przekroczenie poziomu 1,5 stopnia może być widoczne już w ciągu najbliższych kilku lat – prof. Adam Scaife Met Office.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...

Wyższe dofinansowanie do kotła na pellet

Od 1 lipca 2021 r. dotacje do kotła na pellet o podwyższonym standardzie będą wyższe. To kolejna nowa odsłona w ogólnopolskim programie walki ze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -