Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) wydała najnowszą prognozę dotyczącą klimatu. Ocenia, że globalna temperatura przejściowo może osiągnąć 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej w co najmniej jednym z najbliższych pięciu lat. Te szanse rosną z czasem, teraz wynoszą około 40 proc. Do tego prawdopodobieństwo, że w latach 2021–25 pobijemy rekord najcieplejszego roku, oceniono na 90 proc. Jak dotąd najcieplejszy był 2016 rok.
Ta coroczna aktualizacja wykorzystuje wiedzę klimatologów o międzynarodowej renomie oraz najlepsze systemy prognozowania z wiodących ośrodków klimatycznych na całym świecie.
Emisje wpływają na klimat
Globalne ocieplenie oznacza więcej topniejącego lodu, wyższy poziom mórz, więcej fal upałów i ekstremalnych warunków pogodowych, co wpływa na bezpieczeństwo żywności, zdrowie, środowisko i zrównoważony rozwój.
Wszystko wskazuje więc na to, że zbliżamy się do dolnej granicy, jaką wyznaczyło porozumienia paryskie z 2015 roku.
Powinien to być kolejny sygnał ostrzegawczy, że świat musi przyspieszyć zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności węglowej. Postęp technologiczny umożliwia obecnie śledzenie emisji gazów cieplarnianych z powrotem do ich źródeł, co jest sposobem precyzyjnego ukierunkowania wysiłków redukcyjnych
Ocieplenie odczuwamy na własnej skórze
W 2020 r. – jednym z trzech najcieplejszych lat w historii – średnia temperatura na świecie wynosiła 1,2 °C powyżej poziomu przedindustrialnego. WMO podkreśla przyspieszenie wskaźników dotyczących zmian klimatu.
Szansa na chwilowe osiągnięcie 1,5 ° C wzrosła mniej więcej dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wynika to głównie z wykorzystania lepszych danych, a nie z nagłych zmian wskaźników klimatycznych. Jednocześnie jest bardzo mało prawdopodobne (10%), że średnie roczne ocieplenie w tym okresie wyniesie 1,5 °C. Będzie to w przedziale 0,9–1,8 °C.
Ocena wzrostu globalnej temperatury w kontekście zmian klimatycznych odnosi się do długoterminowej średniej globalnej temperatury, a nie do średnich z poszczególnych lat czy miesięcy. Niemniej tymczasowe przekroczenie poziomu 1,5 stopnia może być widoczne już w ciągu najbliższych kilku lat – prof. Adam Scaife Met Office.