System, dzięki któremu będzie można samemu sprawdzić pole elektromagnetyczne z dokładnością do kilku metrów, ruszy w lipcu. Minister Cyfryzacji podpisał i opublikował komunikat w tej sprawie. Powszechnie dostępne na stronie internetowej dane mogą rozwiać część obaw o tzw. elektrosmog.
Dostęp do danych
Wszyscy zainteresowani sprawdzą za darmo rozkład pola elektromagnetycznego (PEM) w swoim otoczeniu. Operatorzy telefonii komórkowej będą mogli efektywniej planować budowę sieci, ponieważ dzięki dokładnym danym unikną przekroczeń norm.
Pomysł na budowę SI2PEM i stworzenia pierwszego w Polsce systemu kompleksowego zbierania danych o PEM narodził się jeszcze w 2017 r. Prace ruszyły w lutym 2019 r.
Co sprawdzisz w SI2PEM?
System informatyczny SI2PEM zgromadzi i zaprezentuje w jednolitej i uporządkowanej formie wyniki pomiarów z akredytowanych laboratoriów. Badają one ciągłe rozkłady PEM o częstotliwościach radiowych, następnie pomiary weryfikowane są w terenie. W efekcie umożliwi to sprawdzenie poziomu PEM w dowolnym miejscu w Polsce z dokładnością do pojedynczych metrów.
Z systemu SI2PEM skorzystamy przez stronę internetową. Prosty interfejs oraz mapa Polski ze szczegółowymi danymi pozwolą sprawdzić:
- podstawowe informacje o instalacjach wytwarzających pole elektromagnetyczne, m.in. z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
- dane z akredytowanych laboratoriów w otoczeniu źródeł PEM, takich jak stacje bazowe telefonii komórkowej,
- wyniki pomiarów PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
- rozkład PEM o częstotliwościach radiowych na terenie całego kraju.
Dane dotyczące wyników pomiarów PEM będzie można pobrać w formie raportu. Projekt prowadzi Instytut Łączności, który dostał na to unijne dofinansowanie.
Pole elektromagnetyczne czy elektrosmog?
Pole elektromagnetyczne (PEM) jest układem powiązanych ze sobą pól – elektrycznego i magnetycznego. Może być wynikiem działania sił naturalnych lub być wytworzone przez człowieka. Źródłami PEM są wszelkie urządzenia elektryczne, radio, telewizja, oświetlenie LED.
Ile zaoszczędzimy na wymianie oświetlenia
Czasami można spotkać określenie elektrosmog, ponieważ poziom promieniowanie elektromagnetycznego to działalność człowieka, w dodatku niewidoczna gołym okiem. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ poziom promieniowania elektromagnetycznego podlega normom. Na temat jego wpływu na zdrowie człowieka powstało bardzo dużo opracowań, kto się tym interesuje może więcej poczytać na rządowej stronie.
Od 2020 roku przepisy pozwalają na instalację większej liczby nadajników małej mocy (podobnych do routerów WiFi), wbudowanych w elementy małej architektury miejskiej (latarnie, przystanki). Natomiast wcześniej stacje telefonii komórkowej z antenami montowano na wysokich masztach lub na dachach budynków.
Co warto podkreślić, tzw. elektrosmog nie wpływa na zdrowie jak prawdziwy smog, gdzie w Polsce normy zanieczyszczeń powietrza są w sezonie grzewczym drastycznie przekraczane.