- reklama -
Strona głównaKlimatDzień na składanie...

Dzień na składanie klimatycznych zobowiązań

Przeczytasz w 3 min.

Każdy dzień jest dobry na to, by ogłosić strategię neutralności klimatycznej, plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla czy przejścia na odnawialne źródła energii. We wrześniu polskie firmy będą miały specjalną do tego okazję. Zmiany klimatyczne to też problem przedsiębiorców.

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorcy mogą pomóc przeciwdziałać nieodwracalnym zmianom na Ziemi. Każdy więc może rozpocząć odpowiednie działania i wprowadzić je w życie. „Dlatego zapraszamy firmy do składania zobowiązań, które zostaną spełnione do 2030 roku” – zachęca Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Ta właśnie organizacja będzie 16 września 2021 świętowała swoje 30 lat działalności w Polsce. Symbolicznym momentem podczas zaplanowanego w warszawskim Wilanowie wydarzenia będzie zamknięcie w „kapsule dla klimatu” deklaracji złożonych przez przedstawicieli firm. Ważne jest, by te zobowiązania były powiązane z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju i by można było je zmierzyć. Są to cele nie tylko związane z klimatem, ale też jakością życia, edukacją, innowacjami czy równością społeczną.

UNEP/GRID-Warszawa jest jednym z pięciu ośrodków globalnej sieci GRID Global Resource Information Database – światowa baza danych o zasobach Ziemi. Organizacja powstała 17 września 1991 roku na mocy porozumienia między Programem ONZ ds. Środowiska (UNEP) a Rządem Polskim reprezentowanym przez Ministerstwo Środowiska.

Jak zaplanować neutralność klimatyczną?

Zmiany klimatu narastają, a neutralność klimatyczna ogłaszana jest przez duże przedsiębiorstwa międzynarodowe, koncerny paliwowe i energetyczne. Firmy ogłaszają plany osiągnięcia emisji dwutlenku węgla na poziomie zero, jednak nie ma jednego schematu, jak wypracować taką strategię. Tymczasem przydałyby się dokładne wytyczne jak mierzyć ślad węglowy firm i ich produktów. Inaczej łatwo można wpaść w „greenwashing” czyli mydlenie oczu niejasnymi deklaracjami.

Jednocześnie nie brakuje organizacji, które firmom pomagają i doradzają, jak redukować emisje. Jedną z takich organizacji jest Inicjatywa Science Based Targets, która umożliwia firmom wyznaczanie opartych na nauce celów redukcji emisji. SBTi podaje, że już ponad 1700 firm na świecie podjęło działania dla klimatu.

Czytaj także: Koniec z emisjami

W porozumieniu paryskim z 2015 r. rządy państw zobowiązały się do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury znacznie poniżej 2°C poziomu sprzed epoki przemysłowej i podjęcia wysiłków by było to w granicach 1,5°C. To pozwoli uniknąć katastrofalnych skutków zmian klimatu. Aby jednak to osiągnąć, emisje gazów cieplarnianych muszą zmniejszyć się o połowę do 2030 r. – i spaść do zera netto do 2050 r.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Tylko jeden kraj na dobrej drodze do uratowania klimatu

Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...