Cementownia Małogoszcz w województwie świętokrzyskim inwestuje w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Po dokończeniu inwestycji ma to być najnowocześniejsza cementownia w Europie – podaje Lafarge.
To najprostsza droga obecnie do zmniejszania emisji i odchodzenia od paliw kopalnych. Chodzi o zwiększenie efektywności energetycznej przez co spada emisyjność. Modernizacja cementowni umożliwi redukcję emisji CO2 o około 20 proc. Stanie się to dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypalania klinkieru, który zastąpi działające obecnie trzy. Ponadto mniej energożerne urządzenia oraz odzysk energii w postaci ciepła oszczędzą jedną trzecią energii.
Po modernizacji będzie to najnowocześniejszy zakład w branży w Unii Europejskiej. To jak dotąd największa inwestycja w województwie świętokrzyskim. Wydatki wyniosą blisko 98 mln euro. Generalnym wykonawcą jest chiński Nanjing Kisen International Engineering. Nowa Cementownia Małogoszcz uruchomiona zostanie na wiosnę 2023 r.
Paliwa alternatywne z odpadów
Powstanie również nowa instalacja paliw alternatywnych. Pozwoli ona na większe zastosowanie paliw ze źródeł odnawialnych, co pozwoli na zminimalizowanie udziału paliw kopalnych.
Właściciel Cementowni Małogoszcz francuski koncern Lafarge wykorzystuje materiały, które są produktami ubocznymi z innych gałęzi przemysłu i używa je jako dodatki do cementu. Do 2030 roku udział takich materiałów wzrośnie z 1,2 mln ton do 1,7 mln ton. Dodatkowo Lafarge przetwarza 0,4 mln ton odpadów komunalnych nie nadających się do recyklingu. Natomiast nadają się one na paliwo do wytworzenia ciepła w piecu cementowym. Do 2030 r. Lafarge chce przetwarzać 0,5 mln ton takich odpadów.
Wspieramy polską gospodarkę obiegu zamkniętego zużywając mniej zasobów naturalnych oraz tworząc innowacyjnie i zrównoważone materiały budowlane – dodaje Xavier Guesnu, Prezes Lafarge w Polsce.
Od 1990 roku Lafarge obniżył emisję ze swoich zakładów o 40 proc.
Czytaj także: Największa farma wiatrowa w Polsce
Na terenie byłej cementowni w Wierzbicy na Mazowszu koncern stawia farmę fotowoltaiczną. Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma Qair Polska, która na mocy podpisanej z Lafarge umowy wydzierżawi teren 48 ha na 30 lat. Na tej powierzchni powstanie elektrownia słoneczna o mocy 30 MW. Wygeneruje ona energię o wielkości do 10 proc. zapotrzebowania energii firmy dla produkcji cementu. Do 2025 roku 100 proc. energii firmy ma pochodzić ze źródeł odnawialnych w tym 50% bezpośrednio z farm fotowoltaicznych oraz produkcji energii z odzysku ciepła.