- reklama -
Strona głównaEnergiaPowstaje największa farma...

Powstaje największa farma wiatrowa w Polsce

Przeczytasz w 4 min.

Wokół gminy Banie na Pomorzu Zachodnim powstaje ogromny kompleks wiatraków. Część już pracuje, a kolejne turbiny wiatrowe sukcesywnie stawia izraelski inwestor. Po ich oddaniu może okazać się, że będzie to największa farma wiatrowa w Polsce.

Farma budowana etapami

W Baniach i sąsiednich gminach od dawna planowano ogromną farmę wiatrową. Inwestycja powstaje etapami. Najpierw zbudowano 53 wiatraki o o mocy 106 MW, a teraz powstaje część trzecia. Farma Banie III liczy 37 turbin wiatrowych o łącznej mocy 81,4 MW. To nie wszystko, bo jest też czwarta część inwestycji – farma Banie IV, na którą składa się 16 turbin o mocy 56 MW. Gdy to do kupy zsumujemy, to mamy łącznie 106 turbin wiatrowych i ponad 243 MW mocy. Wszystkie należą do izraelskiej Grupy Energix.

O farmach Banie poinformowała firma Axpo Polska, która handluje energią. Współpracuje z grupą Energix od czasu jej wejścia na polski rynek, ponad sześć lat temu. Obie firmy podpisały długoterminowe umowy zakupu energii z farm wiatrowych (PPA).

Gdzie jest największa farma wiatrowa?

Jako największa farma wiatrowa w Polsce zapowiadała się elektrownia Potęgowo na Pomorzu w okolicach Słupska. Składać się będzie na nią 81 turbin o łącznej mocy około 220 MW. To znaczy, że od bani jest mniejsza.

Natomiast pod względem liczby wiatraków w jednej gminie prawdopodobnie wygrywa Darłowo, gdzie na różne farmy składa się w sumie 114 wiatrowych turbin.

Wiatraków buduje się coraz więcej, więc być może wkrótce usłyszymy o kolejnej, największej inwestycji. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że rząd zamierza zliberalizować obecne drakońskie przepisy, zabraniające budowy wiatraków w odległości od budynków mniejszej niż 10-krotność turbiny.

Kupują zieloną energię

Transakcja umacnia Axpo w roli jednego z czołowych odbiorców energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. Firma podaje, że jej aktualny portfel obejmuje ponad 1 GW zainstalowanej mocy.

Energix może aktywnie decydować, czy energia generowana przez farmy wiatrowe będzie rozliczana w oparciu o rynek spot, czy też jej cena będzie zabezpieczana produktami terminowymi. Taka struktura jest odpowiednia zarówno dla farm wiatrowych działających w ramach poprzedniego systemu wsparcia (zielone certyfikaty), jak i dla projektów aukcyjnych.

Umowy PPA są coraz popularniejsze. Dotychczas takich porozumień ogłoszono 11, w tym 6 dla farm wiatrowych i pięć dla instalacji słonecznych – podaje resort rozwoju. Istnieje wiele wariantów takich umów, przy czym główny podział jest na kontrakty z fizyczną dostawą energii i tzw. wirtualne, gdzie porozumienie ma charakter czysto finansowy. Obydwie te formuły pozwalają na rozwój nowych mocy wytwórczych.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Bałtyk. Plaża. Upał.

Panowie, żar leje się z nieba.Taka spiekota w mieście to piekło. Zostawcie na chwilę codzienne troski, wybierzcie się na wycieczkę za miasto, nad morze.Dobrze...

Zakaz sprzedawania prądu przez domokrążców

Po latach boju i nieuczciwych praktyk w Polce wejdzie zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w domach...

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -