Podaj dalej


Sierpień jest idealnym miesiącem na zwiedzanie Paryża. Mieszkańcy tego miasta uciekli do Bretanii i na Lazurowe Wybrzeże robiąc miejsce turystom.

Tak właśnie wynajęliśmy nasze mieszkanie na Montmartrze. Jego właścicielka wyjechała na wakacje na południe Francji zostawiając nam wolną chatę. Oczywiście płacimy słono ale nadal taniej niż w hotelu. I jesteśmy zadowoleni z pobytu w mieście opuszczonym przez mieszkańców. Nareszcie w można przejść swobodnie ulicami, zrobić zakupy, posiedzieć spokojnie w knajpce na rogu.

Tylko ci turyści. Ech. Wszędzie kolejki do zwiedzania. Zaczynamy od Sainte Chapelle – kościoła w samym sercu miasta, na terenie wyspy Cite, gdzie osiedlili się pierwsi mieszkańcy. Historia tej świątyni sięga XIII wieku, zaprojektowano ją jako „szkatułkę” dla Świętych Relikwii Męki Pańskiej. Witraże kaplicy zapierają dech w piersiach. Nawet nasze nastoletnie córki poddały się urokowi gotyku, Janek śpiewał z zachwytu.

Potem Conciergerie, gdzie trzymano więźniów Rewolucji, Notre-Dame, Dzielnica Łacińska i znów Montmartre. Zmęczeni ale szczęśliwi wracamy do domu. Włączamy telewizor a tu Paryż jak żywy.  W wiadomościach o paryskich zabytkach. Sainte Chapelle, Notre Dame, Łuk Triumfalny – wszystko niszczeje. Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że zabytki znikają na naszych oczach. Nie ma sposobów na uniknięcie erozji, nie da się zabezpieczyć wiekowych elewacji przed morowym powietrzem. Ten smutny los zabytków znamy już z Aten.

Żeby ocalić Łuk Triumfalny powinno się zakazać ruchu samochodów w promieniu 100 metrów, ale lepiej strefę bez aut rozciągnąć do 200 metrów. Tylko wtedy Łuk nie będzie narażony na szkodliwe tlenki azotu. Każdy, kto był w Paryżu wie, że to spowodowałoby paraliż miasta.

Co pozostaje? Renowacje, renowacje i jeszcze raz renowacje. Zniszczone ozdoby zastępuje się odnowionymi elementami. Też ładnie, prawda? Spieszmy się więc oglądać Paryż póki Francuzi nadążają z odnawianiem zabytków.

Na ten weekend zapowiedziano rekordowy ruch na drogach Francji. Paryżanie wracają z wakacji do domów, jutro pod Łukiem Triumfalnym zaczną się korki.

Tagujemy
Podaj dalej
czekamy na komentarz,

zostaw nam chociaż jeden

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.