- reklama -
Strona głównaEnergiaWidzę, czym oddycham

Widzę, czym oddycham

Katowice zachwycają starą architekturą i urokliwymi knajpkami. Zapach węgla w powietrzu przypomina dzieciństwo ….

Ale nie jest to miłe. Wszechobecny pył w powietrzu wydaje się nikomu nie przeszkadzać. W końcu węgiel to nasze krajowe bogactwo. Daje miejsca pracy i pieniądze dla całych miejscowości i gmin. Eksportujemy nasze technologie, maszyny, na węglu zarabiamy coraz więcej. Uczestnicząc w Forum Węglowym organizowanym przez “Rzeczpospolitą” i “Parkiet” w Katowicach trudno nie dostrzec zalet węgla.

Ochrona klimatu niesłusznie zdominowała inne dyskusje dotyczące węgla i ekologii. Dyskusje o podnoszeniu efektywności elektrowni, oszczędzaniu energii i o likwidacji tzw. niskiej emisji. Pył w powietrzu na Śląsku to nie jest wina elektrowni, ale przede wszystkim ludzi ogrzewających się przez palenie węgla w piecach. Palą w nich zresztą także śmieci. To nie jest już problem ochrony klimatu ale poważny problem ochrony zdrowia.

Nasze miasta śmierdzą. Wystarczy pociągnąć nosem. Kopcą kominy i rury samochodów. Ten pył powoduje choroby płuc, zawarty w nim benzoapiren to substancja rakotwórcza.

Leszek Wieciech szef PIPiHN, zadzwonił do mnie po ostatnim artykule w Rzepie z informacją, że  kopcą nie tylko stare silniki Diesla. Kierowcy usuwają z nowych samochodów filtry cząstek stałych, by uzyskać lepsze przyspieszenie. Kolega potwierdził:  filtry zatykają się, a ich wymiana jest bardzo droga. Auta jeżdżą więc bez filtrów.

Stać nas na wypasione nowe/stare samochody, ale na wymianę filtra – już nie. Kupujemy tańsze mieszkania, w budynkach nie podłączonych do sieci miejskiej, a potem płacimy wyższe rachunki za ogrzewanie. Kupujemy dom na kredyt, ale śmieci palimy na podwórku.

Patrząc na skalę tych problemów dyskusja o zmianach klimatu wydaje się odległa i śmieszna. Przypomina mi się francuski kawał o górnikach:

– Jak Ci się podobało na wakacjach nad morzem?

– W porządku, tylko to powietrze jakieś dziwne. Wolę WIDZIEĆ, czym oddycham.

Tacy “górnicy” jeszcze żyją, tu u nas i nie tylko na Śląsku.

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł