Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poszukuje 6 domów jednorodzinnych, w których zainstaluje na swój koszt innowacyjne systemy. Celem projektu jest demonstracja nowych rozwiązań. W założeniu projekty mają pokazać rozwiązania, które ograniczą koszty eksploatacji nieruchomości oraz zmniejszają jej wpływ na środowisko.
Instalacja systemów demonstracji technologii będzie całkowicie dla właścicieli domów bezpłatna. To projekt, który ma się zakończyć do końca grudnia tego roku. Konkurs na wybór domów dotyczy trzech systemów:
- Ogrzewania i chłodzenia budynku oraz ciepłej wody użytkowej wykorzystujące magazyn ciepła i/lub chłodu;
- Wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z regulacją temperatury powietrza nawiewanego;
- Magazynowania energii elektrycznej.
Dla kogo będzie wentylacja w domu za darmo?
Ogłoszenie NCBR dotyczy trzech rodzajów budynków:
- Budynek BA, którego wskaźnik energii użytkowej wynosi nie więcej niż 52 kWh/(m2xrok).
- Budynek BB, którego wskaźnik energii użytkowej wynosi nie więcej niż 40 kWh/(m2xrok).
- Budynek BC, którego wskaźnik energii użytkowej wynosi nie więcej niż 70 kWh/(mxrok).
Do obowiązków każdego z 6 wybranych właścicieli domów jednorodzinnych będzie należeć należyta dbałość o powierzony system oraz jego udostępnianie, w miarę potrzeby, zainteresowanym podmiotom.
Warto pamiętać, że będą to rozwiązania prototypowe i pomimo pozytywnych wyników badań w warunkach laboratoryjnych, nigdy nie były instalowane w budynkach rzeczywistych. Dlatego istnieje ryzyko m.in. przerw w dostawie prądu, kilkudniowego braku ogrzewania itp. Jest także ryzyko wyłączenia nieruchomości z użytkowania na czas trwania prac montażowych.
Magazyny energii
Powstający system ma gwarantować zapewnienie odpowiedniej ilości ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania budynku oraz na potrzeby jego chłodzenia. Założono przy tym minimalizację wykorzystania energii z sieci, optymalizację taryf i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W ramach projektu opracowano magazyny akumulujące ciepło latem i je oddające zimą oraz magazyny pracujące w krótszych cyklach – tygodniowe i dobowe.
Natomiast w przypadku magazynów energii elektrycznej prowadzono prace dotyczące samej baterii i całego systemu magazynowania. Powstała technologia ogniw galwanicznych bazujących na surowcach pochodzących z Polski. Ogniwa te charakteryzują się wysoką żywotnością, gęstością energii, niskim stopniem samorozładowania oraz możliwością recyklingu w 98 proc. – podaje NCBR.
Czytaj także: Zielony magazyn energii z polskiej uczelni
System przeznaczony do magazynowania energii elektrycznej będzie składał się z urządzenia centralnego oraz baterii. Ma pomóc m.in. w optymalizacji zużycia energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.
Aby wziąć udział w programie należy złożyć wniosek w NCBiR do 7 lipca 2023 r.