Nie zawsze jest miejsce na dachu, by umieścić na nim panele fotowoltaiczne. Czemu więc nie postawić fotowoltaiki na gruncie i nie zrobić ogrodzenia z paneli fotowoltaicznych? Skoro ceny płotów i tak są drogie, to płot fotowoltaiczny zamiast desek czy drucianej siatki okazuje się całkiem realną opcją.
Wysoki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma swoje konsekwencje – mniejszą produkcję energii ze słońca, ale też między innymi pozwala na zmniejszenie dużych różnic w produkcji prądu z fotowoltaiki między zimą a latem. Dla dużych kątów nachylenia paneli zimowa produkcja energii jest 2–2,5 razy mniejsza niż letnia. Przy kątach nachylenia 0–15 stopni ta różnica wynosi aż 5–6 razy na korzyść lata.
„Moduły fotowoltaiczne zamontowane na dachu lub na gruncie zwraca się w kierunku południowym w celu zwiększenia ilości energii, jaka do nich dociera. Kąt, pod jakim optymalnie jest nachylić moduły PV zależy od kilku czynników (…) Biorąc pod uwagę kompromis między wysoką produkcją energii oraz optymalnym zagospodarowaniem terenu, na instalacjach naziemnych najczęściej stosuje się kąty nachylenia modułów PV 20–30 stopni“
„Instalacje fotowoltaiczne“ Bogdan Szymański.
Jak dużo energii wyprodukuje płot fotowoltaiczny? To zależy od jego mocy. Sprawdźmy jednak, co na ten temat piszą eksperci. Przy 90 stopniach pochylenia generatora PV uzysk energii będzie o około 30 proc. niższy w porównaniu do nachylenia 30–40 stopni. To wszystko przy założeniu, że fotowoltaiczne ogrodzenie jest skierowane na południe, tak jak na tym zdjęciu, wykonanym na osiedlu w jednej z podwarszawskich miejscowości.