W Warszawie na terenach po Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu powstanie ogromne osiedle przyjazne dla mieszkańców. W planach jest aż 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17–19 tys. osób. Pierwsze budynki w miejscu FSO Żerań mają powstać w 2025 r. Natomiast realizacja całego projektu potrwa ok. 25 lat. Inwestor OKAM przedstawił wizualizację tego osiedla.
Teren po FSO na warszawskim Żeraniu (część dzielnicy Pragi Północ) inwestor chce przekształcić w „wielofunkcyjne i zrównoważone Miasto Przyszłości“. Teren obejmuje 62 hektary, z czego 20 ha zaplanowano dla zieleni, w tym 10 ha na centralny park. Pierwszy etap osiedla Żerań FSO obejmie zagospodarowanie 11 hektarów.
Bez samochodu i z zieloną energią
OKAM zapowiada wykorzystanie w budynkach technologii do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej. Wymienia fotowoltaikę, kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu. Dzięki energii odnawialnej możliwe będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną z sieci o 20 proc. Według założeń OZE pozwolą o 100 proc. zmniejszyć w miesiącach letnich zapotrzebowania na energię cieplną z sieci i o 34 proc. w zimie. Fotowoltaika zasili latem klimatyzację.
Planowany jest też system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa.
Czytaj także: Ogrzewanie wodorem. Pierwsze testy kotła w Polsce
Co więcej, na terenie kompleksu inwestor planuje zakaz ruchu samochodów spalinowych. Wokół inwestycji powstaną parkingi zbiorcze i punkty dla aut dostawczych czy kurierów, zaś do dyspozycji mieszkańców czy najemców OKAM przekaże pojazdy elektryczne i rowery. W bliskiej odległości od terenów, na których powstanie FSO Park znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe, w pobliżu ma zostać wybudowana stacja metra Żerań FSO.
Docelowo cały projekt przewiduje zmniejszenie o 70 proc. zapotrzebowanie na transport własnym samochodem.
FSO Park na Żeraniu
OKAM zakupił podupadły, pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych w 2021 r. dwa lata zajęło mu przygotowanie master planu.
Koncepcja Master Planu zakłada budowę placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowej, która ma powstać w ramach I etapu inwestycji. OKAM zakłada ponadto stworzenie terenów rekreacyjno-sportowych, w tym publicznego skateparku, ścieżek biegowych i rowerowych.