- reklama -
Strona głównaEnergiaŁupki, głupcze! Bum!

Łupki, głupcze! Bum!

Co jakiś czas pęka bańka spekulacyjna, a to internet, a to nieruchomości… Pompuje się w coś pieniądze, a gdy okazuje się to bez wartości, następuje wielkie BUM – przecena. Czy następną bańką będzie gaz łupkowy?

Gaz łupkowy to taki nasz skarb, który jest, ale jeszcze go nie ma. Znajduje się głęboko pod ziemią, między łupkami (stąd nazwa) i jego wydobycie nie jest proste, ale jak już się zacznie, to ceny gazu polecą w dół i wtedy Gazpromowi nie będzie do śmiechu. Wszyscy czekamy na ten tani gaz. Nic więc dziwnego, że w łupki inwestują polskie i zagraniczne koncerny. Ale jak to w Polsce bywa, biurokracja + żmudne poszukiwania + biurokracja +brak prawa + biurokracja sprawiają, że na razie łupkowe odwierty nie przynoszą nam gazowego eldorado.

Może to i dobrze? W Stanach Zjednoczonych, gdzie gaz łupkowy odpowiada aż za 40 proc. nowych źródeł gazu, zaczyna się przebąkiwać o bańce spekulacyjnej. W wydobycie gazu z łupków miliardy inwestują koncerny energetyczne wspierane przez te same banki, które wcześniej pompowały kasę w rynek nieruchomości. Skończyło się wielką przecenią domów i mieszkań i bankructwami funduszy inwestycyjnych. Tak samo nakręcana jest wartość spółek inwestujących w łupki.

W 2011 roku w transakcje finansowe dotyczące fuzji i przejęć spółek z branży łupkowej zainwestowano na Wall Street 46 miliardów dolarów – oblicza Deborah Rogers, była finansistka, a obecnie ekolożka.  Wyniki spółek tymczasem rozczarowują. Od grudnia 2011 roku produkcja gazu z łupków nie rośnie. W dodatku, by utrzymać obecny poziom wydobycia tego gazu, trzeba by inwestować 42 miliardy dolarów rocznie – oblicza Post Carbon Institute, ekologiczna organizacja.

Ekolodzy uwielbiają czarne scenariusze, ale ich informacje warto czasami sprawdzić. Całe szczęście, u nas gorączka na punkcie gazu z łupków dotyczy tylko wąskiego grona inwestorów i kilku giełdowych spółek.

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł