SES Hydrogen Energy przeprowadził testy funkcjonalne prototypu kotła wodorowo-tlenowego o mocy 0,5 MW. Spółka planuje certyfikację i komercjalizację urządzenia na przełomie 2024/2025 r.
W testach SES Hydrogen Energy badał funkcjonalność palnika, zachowanie płomienia oraz jego charakterystykę dla zadanych mocy z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Celem jest uzyskanie kontroli warunków pracy w komorze spalania. Kluczowe dla badań było zapewnienie bezpiecznego spalania wodoru z czystym tlenem, co jest zasadniczą innowacją na tle rozwiązań dostępnych na rynku – podała spółka.
Badania funkcjonalne potwierdziły prawidłowość i bezpieczeństwo pracy proponowanego rozwiązania. Wielomiesięczny wysiłek naszego zespołu umożliwił przeprowadzenie testów
Monika Kałdonek, Senior Project Manager w SES Hydrogen Energy.
w warunkach kontrolowanych, odwzorowujących warunki rzeczywiste pracy instalacji. Potwierdziliśmy dobór komponentów, założeń konstrukcyjnych i koncepcyjnych kotła oraz udowodniliśmy, że spalanie wodoru w czystym tlenie jest bezpieczne.
Polski kocioł wodorowy
Testy pozwolą na udoskonalenie urządzenia. Kolejnym krokiem będzie analiza i szczegółowe podsumowanie prac oraz dalsze badania na otwartej komorze spalania. Docelowo kluczowe badania spółka przeprowadzi w zamkniętym obiegu wtórnym. Równolegle do tych prac rozpocznie proces certyfikacji.
Czytaj także: Polski elektrolizer pomoże wyprodukować czysty wodór
Rozwijany kocioł wodorowo-tlenowy do zastosowań przemysłowych, ciepłownictwa systemowego i węzłów ogrzewnictwa mieszkaniowego jest pierwszym w Europie i jednym z pionierskich na świecie – podaje Sescom. Byłaby to więc alternatywa do ogrzewania węglowego czy gazem ziemnym. Przy zastosowaniu zielonego wodoru, produkowanego z odnawialnej energii, unika się emisji dwutlenku węgla. Spalanie wodoru jest też wolne od emisji NOx, SOx, pyłów oraz spalin.
Dostajemy wiele zapytań z rynku, zarówno od przedsiębiorstw w Polsce, jak i z zagranicy, które już dziś są żywo zainteresowane technologią bezemisyjnego kotła wodorowego i ogrzewaniem z wykorzystaniem wodoru.
Mateusz Sołtysiak, Prezes Zarządu SES Hydrogen Energy.
SES Hydrogen Energy planuje dostarczyć pierwszy kocioł wodorowo-tlenowy do ogrzewania osiedla w Śremie. Budowa 195 mieszkań rozpocznie się w 2025 r. Na terenie osiedla powstaną także instalacje fotowoltaiczne, które dostarczą energię potrzebną do produkcji zielonego wodoru. Dodatkowo osiedle będzie miało pompy ciepła.
Grupa Kapitałowej Sescom ponad 12 lat temu zaczęła prace nad koncepcją technologii kotłów wodorowych. Prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze zintensyfikowała w 2021 r.