- reklama -
Strona głównaEnergiaZielona energia nie...

Zielona energia nie kończy się na własnej fotowoltaice

Przeczytasz w 3 min.

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków a to sprawia, że coraz więcej osób interesuje się odnawialną energią. Nie wszyscy mają możliwość inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną i produkcję energii ze słońca. Czy można więc zamówić zieloną energię u sprzedawcy prądu i z niej codziennie korzystać? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, by przejść w domu na energię z odnawialnych źródeł.

Polska należy do państw, gdzie większość energii produkowana jest z węgla. W pierwszej połowie tego roku elektrownie węglowe odpowiadały za 76 proc. produkcji energii elektrycznej – wynika z danych opublikowanych niedawno przez organizację Ember. Farmy wiatrowe, elektrownie wodne, słoneczne i biogazownie odpowiadały za 14 proc. dostaw prądu.

Ekologiczna energia z certyfikatem

W sieciach elektroenergetycznych nie ma możliwości oddzielenia energii zielonej od tej z elektrowni konwencjonalnych. Odbiorca energii ma jednak możliwość wyboru sprzedawcy i odpowiedniej taryfy. Warto więc poszukać u zakładów energetycznych oferty energii z certyfikatem z odnawialnych źródeł.

Większość sprzedawców prądu przygotowuje specjalną ofertę skierowaną do klientów, którzy chcą korzystać z czystej energii. Najczęściej kierują ją do firm i dużych odbiorców energii elektrycznej, ponieważ coraz częściej przedsiębiorstwa mają w planach zmniejszenie swojego śladu węglowego. Natomiast nie wszyscy sprzedawcy mają ofertę ekologicznego prądu dla gospodarstw domowych, choć należy oczekiwać, że takich ofert będzie przybywać. Tauron ma już dwa pakiety z zieloną energią dla domu: Prąd Eko z Serwisantem 24H i Prąd EKO z Serwisantem 24H Plus. Pochodzenie energii z odnawialnych źródeł potwierdza certyfikat znanej, niezależnej organizacji TÜV SÜD Polska. Czy jest to drogie? Jak podaje Tauron, w momencie podpisania umowy stawki prądu są niższe o minimum 10 proc. od cen z taryfy sprzedawcy.

Ekologicznie i ekonomicznie

Co jeszcze warto zrobić? Przede wszystkim przejść na rozliczanie przez internet. Oszczędzamy na papierze, jest to wygodne i ekologiczne. Zawsze możemy sprawdzić stan rachunków, które nie giną gdzieś w stercie papierów.

Kolejnym krokiem może być skorzystanie z pakietów sprzedaży prądu uwzględniających naprawę sprzętu elektronicznego. Polacy kupili w ubiegłym roku prawie 7 mln sztuk dużego AGD i 6 mln szt. małego AGD – podaje stowarzyszenie producentów tego sprzętu APPLiA. W ubiegłym roku wydaliśmy na ten sprzęt aż 13,6 mld zł. Warto więc dbać o ten dobytek, by nasze urządzenia nie zamieniły się szybko w elektroodpady.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Tylko jeden kraj na dobrej drodze do uratowania klimatu

Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...