Od 25 sierpnia 2023 roku w Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz wprowadzania na rynek popularnych podłużnych lamp T5 i T8. Oświetlenie fluorescencyjne zawiera rtęć.
Unijna dyrektywa RoHS (ang. Restriction of the use of Hazardous Substances) ogranicza stosowanie substancji niebezpiecznych. Oświetlenie podlega także dyrektywie Ecodesign, która nakłada normy związane z efektywnością energetyczną. Świetlówki zawierające rtęć dostały okres przejściowy w stosowaniu tych przepisów. Stopniowo muszą jednak zostać wycofane z unijnego rynku.
Lampy T8 i T5 stanowią nadal popularne oświetlenie. Stosuje się je m.in. w halach produkcyjnych, centrach logistycznych, biurach, a także budynkach użyteczności publicznej.
Zmiany wynikające m.in. z dyrektywy RoHS przysłużą się kwestiom prośrodowiskowym, a także mogą mieć pozytywny wpływ na optymalizację kosztów i zmniejszenie opłat za zużytą energię. Pomóc w tym może przeprowadzenie profesjonalnej modernizacji oświetlenia na LED
Łukasz Całka, Director of LED Product House w Luneos.
Wymiana T5 i T8 na LED
Zakaz wprowadzania na rynek świetlówek T8 i T5 spowoduje ich trudniejszą dostępność, więc wymiana takich lamp stanie się dużo droższa, a z czasem może nawet niemożliwa w realizacji – ocenia firma Luneos. To z kolei przyspieszy przechodzenie na oświetlenie LED. Oświetleniem LED nie zawiera rtęci, zużywa o połowę mniej energii na dany poziom światła i działa 2–3 razy dłużej.
Czytaj także: Kiedy grozi kara za brak świadectwa energetycznego
Raport przygotowany dla Komisji Europejskiej trzy lata temu wykazał, że zakaz najpowszechniejszych lamp zawierających rtęć – T5, T8 i świetlówek kompaktowych pin oszczędzi do 2035 r. ok. 2 tony rtęci. Oszczędności energii oszacowano na ok. 2 TWh rocznie i ogromne oszczędności na rachunkach za prąd.