Na terenach pokopalnianych w gminie Przykona w województwie wielkopolskim grupa Electrum buduje ogromną farmę fotowoltaiczną dla firmy EDP Renewables. To już kolejna taka inwestycja w gminie Przykona. W farmy fotowoltaiczne na terenie po kopalni węgla brunatnego Adamów inwestuje też Grupa Orlen.
Tereny po kopalni węgla brunatnego Adamów stają się prawdziwym polskim zagłębiem farm fotowoltaicznych. Powstają tu teraz trzy niezależne projekty solarne, a w planach jest jeszcze jeden. W sumie, po dodaniu wszystkich planowanych inwestycji, ogólna moc farm słonecznych w gminie Przykona przekroczy wyniesie ok. 300 MW. To uczyni gminę Przykona polskim liderem w pozyskiwaniu energii ze słońca.
Słońce zamiast węgla
Na terenach pokopalnianych w Wielkopolsce inwestuje od lat spółka Energa z Grupy PKN Orlen. Najpierw wybudowała tu farmę wiatrową Przykona o mocy 31 MW, a następnie wokół niej posadowiła panele fotowoltaiczne. To w tym roku zacznie w pełni działać farma słoneczna Gryf o mocy 25 MW, jak również mała farma o mocy 1 MW. Energa rozpoczęła teraz budowę farmy fotowoltaicznej Mitra o mocy 65 MW.
Z kolei portugalski EDPR realizuje inwestycję o mocy przyłączeniowej 200 MW. Projekt powstanie na 245 ha w rekordowo krótkim czasie niecałego roku. Zakończenie prac inżynierskich planowano na jesień 2023 roku.
Za opracowanie dokumentacji projektowej, budowę i instalację odpowiada firma z Białegostoku Electrum. Zainstaluje ona ponad 307 675 paneli fotowoltaicznych, 712 inwerterów i 27 stacji transformatorowych. Łączna długość linii kablowych użytych w projekcie wyniesie ponad 1 tys. km. Farma fotowoltaiczna będzie wykorzystywać falowniki Sungrow.
Czytaj także:Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu
Grupa Electrum jest obecnie zaangażowana w realizację kilku wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, w tym pierwszej w Polsce elektrowni hybrydowej słońce-wiatr. Inwestycja Kleczew Solar & Wind realizowana dla Grupy Lewandpol o ogólnej mocy przyłączeniowej 205 MW powstaje też w Wielkopolsce. Zakończenie pierwszego etapu prac – budowy farmy solarnej – zaplanowane jest także w tym roku.
Energia Przykona
Projekt farmy słonecznej o mocy do 200 MW miała realizować także w Przykonie spółka PAK z Grupy Polsat. Ostatecznie nic o tym jednak nie słychać.
Warto przypomnieć, że kilka lat temu ogromne inwestycje słoneczne w Przykonie o mocy 600 MW zapowiadała spółka Energia Przykona we współpracy z funduszem Neo Inestments. Ostatecznie projekty realizują inni inwestorzy, w tym EDPR.