- reklama -
Strona głównaEnergiaNajwiększe farmy fotowoltaiczne w Polsce...

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu

Tauron poinformował, że buduje w Mysłowicach elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Tym samym ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Teraz największy tego typu obiekt znajduje się w Wielkopolsce, na terenie byłej kopalni węgla brunatnego i należy do firmy prywatnej Esoleo. W planach są już znacznie większe projekty słoneczne.

Największa farma fotowoltaiczna powstaje w Mysłowicach na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Wcześniej było tu składowisko odpadów paleniskowych. Elektrownia słoneczna powstaje etapami – najpierw wybudowane zostanie 37 MW, co odpowiada ok. 94 tys. paneli o łącznej powierzchni 16 ha. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy słonecznej Taurona w Myślenicach w przyszłym roku. W ciągu roku elektrownia dostarczy około 39 tys. MWh energii, co wystarczy dla ok. 16 tys. gospodarstw domowych. W kolejnym etapie dojdzie znacznie więcej modułów, bo moc ma być zwiększona o jeszcze 60 MW.

Dzięki takiemu podejściu, tereny poprzemysłowe są ponownie zagospodarowywane. 

Sebastian Gola, prezes spółki Tauron Wytwarzanie.

Na inwestycję Tauron dostał unijne wsparcie z programu POiŚ, a konkretnie 82,5 mln zł w formie nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł.

Coraz większe farmy fotowoltaiczne

Teraz największa farma fotowoltaiczna produkuje prąd w gminie Brudzew. Należy do Esoleo, spółki z Grupy Polsat. Ogromna słoneczna elektrownia składa się z prawie 155 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy i zajmuje ok. 100 ha terenu. Nie dość, że farma powstała na dawnych terenach pokopalnianych kompleksu Pątnów Adamów Konin, to jeszcze przy jej budowie Esoleo zaangażowała m.in. byłych górników.

Czytaj także: Największa elektrownia słoneczna dostarczy prąd Polsatowi

Na drugim miejscu jest działająca od ubiegłego roku farma słoneczna w Witnicy w województwie lubuskim. Wybudował ją duży niemiecki deweloper ByWare, kompletnie bez publicznego wsparcia, po czym sprzedał firmie irlandzkiej Alternus. Farma posiada moc 64,4 MW. Odbiorcą energii z tej elektrowni jest zakład cementowy Gorażdże.

Hektary pod fotowoltaikę

Należy spodziewać się, że Esoleo i Tauron niedługo pocieszą się pierwszym miejscem, jeśli chodzi o wielkość słonecznej elektrowni. W planach inwestorzy prywatni mają budowy potężnych kompleksów słonecznych w Wielkopolsce i na Pomorzu. W gminie Choczewo w okolicach wsi Zwartowo firma Respect Energy stawia farmę o mocy około 350 MW. Farma wyprodukuje energię w ilości wystarczającej do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, czyli będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców miasta o wielkości Gdańska. Zajmie teren ok. 300 hektarów czyli trzykrotnie większy niż działająca już farma w gminie Brudzew.

Plany inwestorów nie zawsze przekładają się na realizację. Niedawno mieszkańcy Pomorza zachodniego zablokowali inwestycję w ogromną elektrownię słoneczną, która miała zająć ponad 400 hektarów. Inwestor miał zgodę rolnika, ale do tego potrzebował zmian w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Radni nie zgodzili się na to i tym samym zablokowali budowę megafarmy fotowoltaicznej koło Stawna i Lubieszewa.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł