Coraz więcej polskich miast zamawia autobusy wodorowe. Solaris zaprezentował na targach w Berlinie Urbino 18 hydrogen – drugi, przegubowy autobus wodorowy, jaki będzie produkował.
Urbino 18 hydrogen ma 18 metrów i nowoczesny wodorowy napęd, ponieważ nie posiada klasycznej komory silnika, tylko napęd modułowy. Dzięki eliminacji komory silnika poszerzyła się przestrzeń na dachu pojazdu, gdzie zamontowano kompozytowe, lekkie butle z wodorem o łącznej pojemności 51,2 kg. Zastosowane w pojeździe baterie Solaris o pojemności około 60 kWh pełnią funkcję wspomagającą, np. podczas przyspieszania czy podczas rekuperacji. Proces zatankowania zbiorników do pełna zajmuje ok. 20 minut.
Czytaj także: Wodorowe autobusy w polskich miastach
W tym roku o zakupie autobusów wodorowych poinformował Poznań i Wałbrzych, testy wodorowego Solarisa przeprowadził Kraków. Wydzierżawiony autobus na wodór kursuje także w Koninie.
Fabryka akumulatorów do elektryków w Polsce
Umicore otworzył pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę materiałów akumulatorowych. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100 proc. zieloną energią z farmy wiatrowej w Pągowie. Roczna zdolność produkcyjna zakładu ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku. Możliwości produkcyjne wynoszą natomiast ponad 200 GWh, co odpowiada 3 mln aut elektrycznych.
Delegacja z Europarlamentu odwiedziła polskie lasy
Członkowie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego (Komisja PETI) odbyli misję wyjaśniającą (ang. fact finding mission) w Polsce. To odpowiedź na skargę (nr 805⁄2017) złożoną w 2017 r. przez siedem polskich organizacji pozarządowych.
Zarzuty organizacji dotyczyły między innymi braku dostępu do wymiaru sprawiedliwości w gospodarce leśnej, braku przestrzegania przez leśników wymogów ochrony gatunkowej roślin i zwierząt oraz prowadzenia wycinek bez podstawy prawnej, tj. bez sporządzonych, ocenionych i zatwierdzonych Planów Urządzenia Lasu.
Dorores Montserrat, Cristina Maestre Martin de Amargo i Jarosław Duda odwiedzili Białowieżę i Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Zbiórka tubek w salonach fryzjerskich w Polsce
Największy na świecie producent tubek aluminiowych wesprze zbiórkę tych opakowań wykorzystywanych przez branżę beauty w Polsce. Po raz kolejny w zbiórkę aluminiowych tubek wykorzystywanych przez branżę beauty zaangażowała się także marka Kemon.
Fundacja RECAL wspólnie z ALLTUB Group i Kemon zapowiedzieli, że w 2022 roku chcą zaprosić do udziału w akcji nawet 800 salonów fryzjerskich. Od maja już niemal 400 salonów współpracujących z Kemon zbiera do specjalnych pojemników puste aluminiowe tubki po farbach. W ubiegłym roku współpracy z salonami fryzjerskimi zebrano 400 kg aluminiowych opakowań.