Jak dotąd najcieplejszym rokiem w historii pomiarów temperatury był 2016. W 2023 r. jesteśmy na drodze do tego, by pobić rekord temperatur.
Globalna temperatura od stycznia do września 2023 roku była o 0,05°C wyższa niż w analogicznym okresie 2016 r., czyli najcieplejszego wcześniej odnotowanego roku kalendarzowego. Tegoroczny pomiar temperatur daje wynik o 1,40°C wyższy niż średnia z okresu przedindustrialnego i o 0,52°C dla średniej z lat 1991–2020.
Najcieplejszy wrzesień w historii
Wrzesień 2023 był najcieplejszym wrześniem w historii na całym świecie, ponieważ jego średnia temperatura wyniosła 16,38°C. To o 0,93°C powyżej średniej i 0,5°C więcej od poprzedniego rekordu z września z 2020 r. Gdy spojrzymy tylko na Europę także był to najcieplejszy wrzesień w historii.
Czytaj także: Bałtyk mocno odczuje zmiany klimatu
Jeszcze większe różnice temperatur widzimy porównując wrzesień tego roku do okresu przedindustrialnego, w latach 1850–1900. Wzrost temperatury wynosi około 1,75°C powyżej średniej dla tego miesiąca.
Bezprecedensowe temperatury dla tej pory roku, zaobserwowane we wrześniu, po rekordowym lecie, były zaskakujące. Ten ekstremalny miesiąc wprowadził 2023 rok na niechlubną pierwszą pozycję. Obecny rok jest na dobrej drodze, aby stać się najcieplejszym w historii, z temperaturą o około 1,4°C wyższą od średniej temperatury z okresu przedindustrialnego
Samantha Burgess, zastępca dyrektora Copernicus Climate Change Service (C3S).
Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), CS3 używa najnowszego 30-letniego okresu do obliczania średnich klimatologicznych. Wyniki opiera na analizach generowanych komputerowo z wykorzystaniem miliardów pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji meteorologicznych na całym świecie.