W przyszłości na polskich polach będą pracować roboty, drony i urządzenia autonomiczne, które umożliwią zautomatyzowanie większości procesów. Wzrośnie rola sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego – wynika z raportu „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”, przygotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to kluczowe technologie w rolnictwie – wynika z raportu. Zmiany technologiczne w rolnictwie wymagają większej łączności i przepustowości transmisji danych z wykorzystaniem szybkiego Internetu – sieci 5G. Przyczyni się to do zwiększenia wykorzystania czujników bezprzewodowych, a dane z czujników będą zbierane przy użyciu systemów big data, przez co digitalizacja procesów stanie się bardziej istotna. To z kolei umożliwi rozwój zintegrowanych systemów zarządzania gospodarstwem rolnym oraz ogniwem łańcucha dostaw.
Monitoring krów
NCBiR z polskich innowacji wymienia system monitoringu bydła, oparty o lokalizację GPS, montowany na uchu zwierzęcia. Wyniki projektu, dofinansowanego z Funduszy Europejskich, udoskonaliły system e‑stado, stworzony przez polską firmę do monitorowania krów mlecznych.
System opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii: biosensorów, sensorów oborowych i transmiterów radiowych, algorytmów sztucznej inteligencji, przetwarzania danych oraz Internetu rzeczy. Dostarcza hodowcy niezbędnych informacji o zdrowiu krów oraz ich cyklu rozrodczym. Ponadto aplikacja służy do wysyłania powiadomień w przypadku zdarzeń krytycznych. Dostęp do systemu jest możliwy z dowolnego urządzenia z przeglądarką internetową.
Sztuczna inteligencja wspiera rolnictwo precyzyjne
Teledetekcyjne metody pozwalają na precyzyjne określenie potrzeb nawadniania, nawożenia i oprysków. Badanie lotnicze polega na umieszczeniu kamery na pokładzie ultralekkiego statku powietrznego – wiatrakowca. Innowacja ta ogranicza koszty pozyskiwania danych o stanie pola czy łąki. Tak zbierane dane będą bardziej reprezentatywne od danych zbieranych tradycyjnymi metodami. Dodatkowo system pozwoli na skorzystanie ze wszystkich zalet precyzyjnego rolnictwa, np. oszczędzania nawozów i środków chemicznych.