Bez telefonu niewiele już zrobimy. Pomaga nam już dosłownie w każdej dziedzinie życia – od pracy po odpoczynek, od nauki po rozrywkę.
Pierwsze iPhony były w zasadzie jednorazowymi urządzeniami. Smartfony miały przylutowaną na stałe baterię, kosztowne wymiany części (tylko w serwisie) niejednokrotnie podważały ekonomiczny sens naprawy, ponieważ taniej można było kupić nowy aparat. To spowodowało, że każdego roku około 150 milionów smartfonów jest … wyrzucanych.
Problem dostrzegli unijni urzędnicy, którzy prowadzili wymogi dotyczące prawa do naprawy oraz nowe wymogi dotyczące ładowarek.
Wspólna ładowarka w krajach UE
Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 roku obowiązek obejmie laptopy.
Apple przyśpieszyło prace nad zamianą portu ładowania z Lightning na USB‑C i nowy model Iphone będzie miał już zmienione złącze. To, oprócz nowego systemu iOS 17, największa widoczna zmiana. Posiadacze smartfonów firmy Samsung będą mogli ładować telefony firmy Apple i na odwrót. W niedalekiej przyszłości wszystkie urządzenia zasilane prądem będą wyposażone w złącze USB‑C.
Premiera iPhone 15 będzie 12 września. Od tej daty Apple kończy sprzedaż skórzanych pokrowców na iPhony.
Right to repair czyli prawo do naprawy
W przyszłości posiadacze smarfonów łatwo wymienią w nich baterie. Najpóźniej w 2027 r. użytkownicy końcowi mają mieć możliwość wymiany wszystkich baterii przenośnych wmontowanych do urządzeń. Wymiana baterii ma być możliwa bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi i bez użycia ciepła lub rozpuszczalników, wymaganych obecnie do odklejania od siebie elementów.
Wprowadzono też wymóg wymiany ogniw w smartfonach przez pięć lat po wycofaniu ich z rynku.
Czytaj dalej: Jak samemu naprawić Iphone’a? Apple Right to Repair
Producenci nie będą mogli także używać oprogramowania blokującego działanie baterii zainstalowanych przez osoby trzecie. Ten obowiązek ma wejść w życie dopiero za cztery lata, ale ruch Right to repair już teraz mówi o wielkim kroku w stronę konsumenta.
Ładowanie czystą energią
Od 2017 roku, czyli od premiery modelu Iphone X, Apple rozpoczął wyścig, który ma zaprowadzić firmę do pełnej niezależności energetycznej i materiałowej w 2030 r.
W obecnej wersji 16 i przyszłej 17 systemu operacyjnego iOS znajdziemy ciekawą funkcję: „Clean Energy Charging“. To opcja ładowania telefonu czystą energią, która pomaga zmniejszyć ślad węglowy. Oprogramowanie wybiera czas, gdy w sieci dostępna jest odnawialna energia elektryczna. Apple otrzymuje prognozę emisyjności miksu energetycznego w lokalnej sieci energetycznej i wybiera czas ładowania, gdy jest wystarczająco dużo energii słonecznej, wiatrowej i z elektrowni wodnych.
Czytaj dalej: Najnowszy iPhone. Ekologiczna rewolucja
Jeśli energia z OZE nie jest dostępna, wówczas ładowanie zostanie zatrzymane. Ponowne wznowienie ładowania następuje, gdy źródła OZE dostarczają do sieci czystą energię elektrycznej. Niestety ta funkcja dostepna jest tylko na terytorium Ameryki Północnej.
Telefon gra fair czyli Fairphone
Na rynku istnieje już smartfon, w którym możemy wymienić dosłownie każdy element, samodzielnie i z pomocą jedynie śrubokręta – Fairphone. Wykonano go z materiałów pochodzących z recyklingu i pochodzących ze sprawiedliwego handlu. Propaguje uczciwą płacę w łańcuchu dostaw i wykorzystuje oprogramowanie Android 13, 14 i 15. I jest tańszy niż najnowszy iPhone.