- reklama -
Strona głównaTechnologieDomowa turbina i...

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

czytaj 5 min.

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną dostał też panel wiatrowy. Konkurs sfinansowano z funduszy unijnych.

Konkurs „Wielkie Wyzwanie: Energia” zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Chodziło o wybranie rozwiązania, które będzie mogło dostarczyć energię do zastosowań indywidualnych. W odpowiedzi zespoły konstruktorskie zaprezentowały urządzenia zdolne do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną. Dodatkowym, fakultatywnym wymogiem była zdolność magazynowania energii i oddawania w najefektywniejszy sposób. Liczyła się nie tylko wydajność. Prototypy wiatraków musiały spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”. Wymiary nie mogły przekroczyć sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kg. Ponadto instalacje cechowały się estetycznym wyglądem i cichą pracą.

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Elektrownię wiatrową MMB cechuje duża sprawność. Pomagają w tym algorytmy optymalnej regulacji turbiny z uwzględnieniem magazynowania energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości.

To wiele lat ciężkiej pracy całego zespołu – testów oraz szukania optymalnego rozwiązania. Finalna wersja prototypu pojawiła się 2-3 miesiące temu. Do samego końca nie byliśmy pewni wygranej. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza ciężka praca została doceniona. Liczymy na komercjalizację naszego wynalazku – Janusz Szewczyk, programista zespołu MMB Team.

Kluczowe, by najlepsze pomysły były dostępne dla szerokiego grona odbiorców i skomercjalizowane. Znaczącą rolę odegrają w przypadku tego typu innowacyjnych projektów fundusze europejskie.

Czytaj także: Wiatraki i recykling nie idą w parze?

Panel wiatrowy

Podczas finału prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych przez 6 godzin pracowały na warszawskim stadionie PGE Narodowy w warunkach sztucznego wiatru. Wiatraki znajdowały się na specjalnym stanowisku nawiewowym, gdzie warunki miały być zbliżone do rzeczywistych. Jednocześnie nad przebiegiem zawodów czuwała drużyna sędziowska.

Rywalizację drużyn konstruktorskich na płycie PGE Narodowy widzowie śledzili za pośrednictwem transmisji on-line. Sympatycy energii wiatrowej głosowali na jeden z trzech prototypów nominowanych do nagrody specjalnej w kategorii „wzornictwo”. Widzom najbardziej do gustu przypadł prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej zespołu Panel Wiatrowy. Do twórców urządzenia powędruje nagroda w wysokości 50 tys. zł.

Granty z funduszy unijnych

W finale rywalizowało 10 drużyn konstruktorskich, wyłonionych w półfinałach: Archetyp, BIGI, Chinook Team, DTD, KamilEco, MMB Team, PJWteam, POLDOM, Silesian Wind Generator, WindCraft.

Do „Wielkiego Wyzwania: Energia”, które NCBR zapoczątkowało przed dwoma laty, zgłosiło się ponad 180 drużyn z całej Polski. Inicjatywa korzysta z doświadczeń konkursów typu Grand Challenge amerykańskiej agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

W Polsce zauważalne jest zapotrzebowanie na małogabarytowe elektrownie wiatrowe, a odpowiedzią na nie jest właśnie finał „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to niezwykle ważna, ale i kosztowna misja – wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Idea „Wielkiego Wyzwania: Energia” jest spójna z celami Unii Europejskiej zawartymi w strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oferuje także szereg innych grantów dla innowatorów. Dotyczą one takich przedsięwzięć, jak:

  • „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo
  • Innowacyjna biogazownia
  • Oczyszczalnia przyszłości
  • Technologie domowej retencji
  • Wentylacja dla szkół i domów
  • Magazynowanie energii elektrycznej
  • Magazynowanie Ciepła i Chłodu
  • Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE
  • Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.

Przedsięwzięcie „Wielkie Wyzwanie: Energia” realizowane jest w ramach projektu pozakonkursowego “Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych (projekt realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój). Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wzrosną opłaty w rachunku za prąd

W przyszłym roku rachunki za prąd pójdą w górę, to już przesądzone. Nie chodzi tylko o same podwyżki cen sprzedaży i dystrybucji energii, które...

Perowskity na stacji Orlenu

Pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi pojawią się w sklepach i na stacjach benzynowych. To oszczędzi energię i pozwoli zrezygnować...

Kopenhaga w trzy dni

Trzy dni w Kopenhadze i tyle wrażeń. Już od wylądowania na lotnisku można przekonać się, że jesteśmy w innym świecie, jeśli chodzi o korzystanie...
- reklama -
Jednym Okiem
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...