Aż 81 proc. ankietowanych Polaków uważa, że polska energetyka powinna opierać się przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii. Dane z raportu Autopay “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” pokazują także rosnące przekonanie o konieczności pozyskiwania energii z atomu. Na trzecim miejscu jest poparcie dla węgla.
Wynik OZE jest o 8 punktów proc. niższy niż w 2022 r. Badani zgadzają się ze stwierdzeniem, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii, a jednocześnie co drugi zauważa, że OZE są zbyt drogie.
Czytaj także:Duże farmy wiatrowe w Polsce zmieniają właścicieli
W porównaniu z ubiegłym rokiem więcej osób wskazało na inwestycje w pozyskiwanie energii z atomu – o 10 pkt. proc. Wzrosła także pozycja węgla – o 9 pkt proc. Nadal jednak atom i węgiel są bardzo daleko od wyniku odnawialnych źródeł energii (OZE). Co piąty badany uważa, że Polska nie powinna odchodzić od energii opartej na węglu, który stanowi podstawę naszej energetyki. To o 7 punktów proc. więcej niż rok temu.

Za atomem i węglem częściej opowiadają się mężczyźni i osoby z najstarszej grupy wiekowej. Za OZE częściej opowiadają się kobiety.
Od kilku lat obserwujemy postawy Polek i Polaków wobec transformacji energetycznej i zauważamy, iż wśród badanych coraz częściej występują postawy zachowawcze. Dotychczasowe zaufanie do OZE zostało nieco zachwiane. Polacy zaczynają rozumieć, że zmiany nie dokonają się same, wymagają poniesienia konkretnych kosztów oraz zaangażowania na każdym poziomie – zarówno jednostkowym, jak i systemowym
Łukasz Zaworski, Content Marketing Specialist, odpowiedzialny za projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju w Autopay
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w czerwcu 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1082 osób metodą CAWI.